Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V60, XC60 (2018->); S/V90, XC90 (2016->) => Aiheen aloitti: jepulis - 05.01.2026, 14:11:11
-
Jonkin pulma Volvossa kylmä käynnistyksessä. Ilmenee noin -15 ja yli lämpötiloissa. Eli Webasto päällä normaalisti niin hyvin käynnistyy mutta sammuu heti. Kun laittaa vähän kaasua niin pysyy käynnissä kyllä mutta vaatii jonkun aikaa kaasua että alkaa käymään tyhjäkäyntiä. Pari kertaa kun käynnistää ilman kaasua niin tulee ilmoitus että ohjaustehostin vika/ vaatii huoltoa. Jos lähtee liian aikaisin ajamaan käynnistyksen jälkeen niin voi vielä sammuttaa itsensä. Auto on Volvo V60 vm 2020 diesel.
-
Vikakoodeista kannattaa aloittaa.
-
Torstaina on aika koodien lukuun.
-
Mulla ilmoitti ohjaustehostinvikaa silloin kun pikkuakku oli sökö. Pikkuakun vikaantuminen ei selitä tuota vaivaa, ja ehdottomasti kannattaa koodien luvulla aloittaa, mutta tarkasta samalla myös tuon pikkuakun jännite jos sattuu sekin olemaan tiensä päässä.
-
Pikkuakku on ihan uusi.
-
Onko tietoa milloin polttoainesuodatin on vaihdettu viimeksi? Ettei vaan menisi jäähän?
En tosin tiedä, miten ohjaustehostinvika voisi liittyä asiaan.