Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: järviin - 15.03.2012, 20:04:36
-
Paljonko?
Oma vihreäkirja on vuodelta -86, eikä tunne.
-
up.
-
Jos tiedossa on kierteen läpimitta ja nousu, tuon voisi kai johtaa johtaa normitaulukoistakin? Otaksuisin että "molemmat osapuolet" ovat terästä. Öljyruisku saattaisi olla 8.8 lujuusluokkaa olevaa ainetta.
-
Jos tiedossa on kierteen läpimitta ja nousu, tuon voisi kai johtaa johtaa normitaulukoistakin? Otaksuisin että "molemmat osapuolet" ovat terästä. Öljyruisku saattaisi olla 8.8 lujuusluokkaa olevaa ainetta.
Kyllä muuten, mutta kun se on banjopultti(ontto).
-
Saattaa ehkä auttaa koekappaleiden valmistus, jossa vastavalla nousulla ja kierreläpimitalla varustettuja ruuveja poraat ontoksi. Sitten tarvitset momenttiavaimen, jossa on jatkuva näyttö. Kolmella kappaleella koepenkissä saat riittävän tuoksen, eli se huonoin tulos. Vähennä tuloksesta 15% ja vedä ruuvilukitteella. Itse joudun kehittelemään GLT:hen öljypumpun akselin kiinnitysruuvin kiristysmomentin. Kierre oli korjattu 1.5 mm:n nousulle 1.25 mm sijasta. Tässä tapauksessa jouduin velä käyttämään kahta lujuusluokkaa riskimpää kuusiokoloruuvia ja momenttia 60 Nm, ruuvi täyskierteisenä. Tässä tapauksessa sitä ruuvia ei voi vaihtaa. Minulla tulos jäi toimivaksi.
-
Ei viittisi tehdä päivän hommaa, koska sen momentin saa jostain kirjasta ihan suoraan.
-
Minun tapauksessani se oli pakkotilanne ja erittäin kriittinen osa. Toivotaan että momentti löytyy, mutta noinkin voit jatkaa. Tosin ihan käsiporakoneilla ei kyllä onnistu :(.
-
Nostetaan vanhaa aihetta. Kyseessä siis osa 3517951.
Jenkkipuolella oli 25nm suositus, mutta täällä joku oli saanut katki 20nm?
Tehtaalta ei näyttänyt olleen lukitetta, pärjännee varmaan ilman jatkossakin.
E: kysyin Biliassa, sielläkään evät löytäneet arvoa. Katsoivat koneelta sekä vanhasta luettelosta.