Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: dasb00t - 18.01.2011, 14:55:30

Otsikko: Sähkövian metsästystä
Kirjoitti: dasb00t - 18.01.2011, 14:55:30
Autona on V70 -01 2.5TDI. Ongelmana on yhtäkkiä kadonneet vänkärin oven sähkövermeet sekä pimentynyt lämpömittari. Eli vänkärin ovessa ei toimi keskuslukko, sähköikkuna eikä peilin säätö tai sulatus. Ovi menee lukkoon kun nappi painetaan alas ja aukeaa kahvasta. Samaan aikaan pimentyi myös mittariston ulkolämpömittari. Sulakkeet on tsekattu läpi ja äkkiseltään mitään irtojohtoja tms ei löytynyt. Osaisiko kukaan sanoa, mistä kannattaisi vikaa etsiä seuraavaksi vai kannattaako viedä suosiolla autosähkärille?
Otsikko: Vs: Sähkövian metsästystä
Kirjoitti: Grimmy - 18.01.2011, 15:03:55
Siellä ovessa on sellainen sähkö boksi jonka nimeä en nyt muista  (Taitaa olla PDM) ja jonka kautta kaikki ovi toiminnot menevät. Hajoilevat silloin tällöin. Joskus saattaa kaiketi mennä myös bitti pokittain ja akun irti käyttö saattaa auttaa.

Halpa vaihtoehto olisi jos johtojen läpiviennissä oveen olisi ongelmia.. onneksi sulla ei ole salpalukko jääny päälle  ;)

tuosta löytyy samanlainen keissi ja onnellinen loppu: http://www.volvolandia.com/SVF/index.php?topic=67159.0
Otsikko: Vs: Sähkövian metsästystä
Kirjoitti: suden silmät - 03.04.2013, 16:16:44
Minulla on täysin sama vika, eli apparin ovessa ei toimi keskuslukko, peili, katkaisijan valo, sähkölasi eikä peilin sähkö. Samoin ulkolämpömittari näyttää --°c, mutta sen anturi taitaa olla kuskin oven peilin alla? Onko tämä hajonnut boksi jommassa kummassa ovessa, vai missä?
Otsikko: Vs: Sähkövian metsästystä
Kirjoitti: (Miksu) - 03.04.2013, 20:15:35
se anturi on siellä apukuskinpuolella, kuskinpuolella peilin alla on samanlainen nypykkä, mutta siellä nypykän sisällä ei vain ole mitään.