Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: B5254T3 - 10.04.2012, 19:17:13
-
Pitääkö koko etupuskuri poistaa, jotta saisi maskin tai vaikkapa töötin vaihdettua. Kyseessä vm 2005.
-
Ei tarvitse. Maski on kiinni muutamalla muovikynnellä ylä- ja alareunasta. En ole koskaan irroittanut omaani mutta sopivankokoisella tasapäämeisselillä muovikynnet saa auki niitä rikkomatta. Saataa olla että lisäksi piti avata joku muovinasta mutta tästä en ole varma. Irroitusohjeet löytyivät aikoinaan Swedespeed -foorumilta ja ovat takuulla edelleen löydettävissä.
Jenkit vaihtoivat V50:iin euroversion maskeja, siellä kaikissa malleissa on musta maski. Minä taas olin tyytyväinen kun omassa autossa oli se musta maski eikä tuota krominväristä joka on... no jätetään sanomatta. ;D
-
Itse olen irrottanu maskin käyttämällä muovilastaa, ettei tule puskuriin jälkiä. Ainakin omassa -04:ssa on muistaakseni kolme kiinnikettä ylhäällä ja alhaalla,nätisti lähtee ku muovilastala vaan vääntää maskia poispäin.Ja sitten kun saa raotettua maskia niin näkee millaset ne kiinnikkeet on, niin tietää miten ne on kiinni,helpottaa entisestään hommaa.
-
Mä käytin ihan voiveistä. Ekana alhaalta. Youtubessa oli vielä hyvä pätkä...
Tässä: http://www.youtube.com/watch?v=XqSNRYxdFMM
-
Mä käytin ihan voiveistä. Ekana alhaalta. Youtubessa oli vielä hyvä pätkä...
Tässä: http://www.youtube.com/watch?v=XqSNRYxdFMM
YouTube pätkä on tosi hyvä, kiitos siitä!
-
Jos joku vaihtaa tuoreimman vuosimallin isomerkkisen maskin tuning-maskiin tjms, ilmoittaudun vapaaehtoiseksi lunastamaan vanhan (ehjän) maskin pois kohtuullista korvausta vastaan.. Uusi näköjään maksaa parisen sataa eurodollaria.
-
V50:sen vm.2005 originaali maskin saisi nyt edullisesti.
-
V50 -08 eli facelift, maski irtoaa varmaan yhtä helposti? Entä miten se alempi ritilä irtoaa?