Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: jleino - 26.04.2012, 20:21:27
-
Hei!
Volvo tuli kolmannen kerran katsastettua ihan vaan "läpiajamalla :) Katsuri tosin mainitsi että vasen umpio osoittaa ylemmälle kuin toinen, suoraan vastaantulijan silmään. Lamppua epäili, johon minä että lamppu on kyllä oikein paikallaan kuten olikin kun tarkastettiin.
Kysymys kuuluukin, että kuinka tuota voi säätää sieltä keulilta samalle tasolle toisen kanssa. Sähkösäätö sisältä kyllä toimii oikein hyvin.
-
Käännät siitä lyhdyssä olevasta säätöruuvista.
-
Jos katsot sinne valaisimen taakse, niin näet valkoisen "mutterin" (⌀7mm) siinä korkeusäätimen päällä.
(http://www.v70xc.com/pics/saabstory/headlamp-adjustment-500.jpg)
Siitä ruuvailet kohilleen 8)
-
Joo, kiitos :hello:
Katsurin kanssa kun tuota katsottiin niin siihen päätelmään tulin että se on tuon moottorin korkeussäätöakselinpää, mutta äsken kun merkkasin siihen jäljet ja korkeutta hytistä säädin niin honasin itsekkin etteivät nuo pyöri mukana, ja siitähän se säätö saatiin kohdilleen.