Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: roilo - 30.04.2012, 14:08:05
-
Moi,
Autonvaihto edessä, sigh. Melkein kaikki v70:ä jotka ovat myynnissä ovat automaattilaatikolla ja ikää alkaa olemaan sen verran, että kytkinjalkaa voisia ajatella lepuuttavansa.
Vaan kestääkö 2005-2007 AW-laatikot yhtään sen paremmin kuin nuo aiemmat "maineenkerääjät"?
Onko fiksaaminen tullut yhtään halvemmaksi, vieläkö menee koko laatikko vaihtoon kerrasta?
-
On kyseessä 5- tai 6-portainen (TF80-SC) AW laatikko , niin auton huoltohistoria (varsinkin laatikon osalta) ja käyttöhistoria
kannattaa selvittää huolella. Laatikkoöljyt tulee olla vaihdettu 60-80 tkm:n välillä ja laatikkoöljyn vaihdoista tulee löytyä dokumentit.
Vanha taksi kannattaa jättää suosiolla ostamatta, jos laatikko on alkuperäinen. Koeajo kannattaa tehdä perusteellisesti ja ajan kanssa. AW laatikon tulee vaihtaa puhtaasti sekä kuumana että kylmänä. Voimakkaat vaihtamisnykäykset / rytkäykset eivät kuulu asiaan ja yleensä eivät korjaudu pelkällä öljynvaihdolla. Laatikkorempat (laatikko irti ja auki) maksavat arviolta noin 2500 eurosta
ylöspäin riippuen korjaustarpeesta. V70 -07 2,4D:hen olisi vaihtolaatikko (TF80-SC) maksanu Debilistä vaihtotöineen arviolta noin
5000 euron hujakoilla.
-
Laatikkoöljyt tulee olla vaihdettu 60-80 tkm:n välillä ja laatikkoöljyn vaihdoista tulee löytyä dokumentit.
Vanha taksi kannattaa jättää suosiolla ostamatta, jos laatikko on alkuperäinen.
Ideaalitilanteessa näin, mutta en olisi ihan yhtä kriittinen, koska valtaosa valtakunnan volvoista jäisi näin ollen kauppaan. Pääsosaan ei taxi autoista, tuo vaihteistoöljy on vaihdettu vasta 80 tkm:n jälkeen, jos ollenkaan.
Monessa merkkihuollossa, kun ei tyrkytetä tuota vaihteistoöljyn vaihtoa, eikä sitä pidetä edes tarpeellisena vaikka asiakas ottaisi asian puheeksi huoltoa varatessaan. Merkkiliikkeellehän tuokin lisätyö toisi teoriassa lisäeuroja kassaan, mutta toisaalta työ pitäisi laittaa enimmäkseen volvoja tekevälle asentajalle, joka tietää miten se tehdään. Normaali huollon kun voi työntää sille Hyundai tai bemari asentajalle, joka sattuu olemaan vapaana... ups :pomo:
Absoluuttinen fakta kuitenkin on, että automaattivaihteisto toimii öljyllä ja ilman öljynvaihtoa se toiminta loppuu jossakin vaiheessa vaihteiston merkistä ja mallista riippumatta.
-
Ideaalitilanteessa näin, mutta en olisi ihan yhtä kriittinen, koska valtaosa valtakunnan volvoista jäisi näin ollen kauppaan. Pääsosaan ei taxi autoista, tuo vaihteistoöljy on vaihdettu vasta 80 tkm:n jälkeen, jos ollenkaan.
Joo mutta en itsekään ostaisi kyllä taksia ollenkaan enkä sellaista automaattia, jolla ajettu yli 120 tkm eikä öljyjä vaihdettu historiassa kertaakaan. Itse uskaltauduin ostamaan 180 tkm ajetun s60, jossa oli sadassa tonnissa merkintä askiöljyn vaihdosta. Tämän lisäksi vaihdoin itse öljyt lähes heti auton ostettuani. Vielä ainakin toimii 9tkm myöhemmin :)
-
Omassa oli 477tkm taulussa kun ostin. 400tkm kohalla merkintä että öljyt vaihdettu salkkuun. vaihdatin 480tkm kohalla hihnan ja laatikko öljyn. nyt 513tkm mittarissa ja vaihtaa edelleen pehmeesti ja nätisti. öljyt myös 33tkm ajon jäljiltä aivan kirkkaan punaiset.
vanha taxi. liekö salkku tehty jo jossai kohtaa uusiksi. ei ainakaa huoltokirjasta selvinny.
-
itse ajelin -05 S60:llä 225tkm 7 vuoden aikana. Ei kyllä vaihteistossa ollut mitään ongelmaa, vaikka kaasujalka ei aina ihan kecyt ollutkaan. Öljyt vaihdoin 75tkm välein.