Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Tuunaus ja Autohifi => Autonhoito => Aiheen aloitti: Volvo 24T - 10.05.2012, 15:40:38
-
Katteli tuolta netistö ja osu silmää tämmönen http://www.youtube.com/watch?v=ILVWPzO_swY&feature=fvwrel
Onko kellään kokokemusta?
Itellä ois pari pientä lommoa jotka aatelin tuolla systeemillä oikasta kun saan ostettua paineilmaa/ hiilidioksidia.
-
Tuo taitaa toimia vaan isommissa. Tai mistä sen tietää.
Kokeilet niin sitten tiedetään.
Taitaa perustua lämmön vaihteluun tuo homma.
-
Jotain pieniä parkkipaikka lommoja olen kuivajäällä suoristellut. Kuumana kesäpäivänä jättää auton aurinkoon lämpeneen ja sitten käy kuivajäätä hieromassa lommon ympärille. Osa lähti osa ei.
-
Ai se siis toimii pienienkin lommojen kans. Nice! :)
-
Yuutubessa ko katteli muitakin oikaisu videoita niin sai jopa lokasuojan terävästä kantista lommon pois.
Perustuu jotenkin molekyylien erkaantumiseen jolloin metalli on muokattavissa ja kun jähytää nii se palauttaa alkuperäisen muodon.
Joissakin videoissa käytti apuna kumivasaraa jähytyksen jälkeen.
Mutta punasen maalipinnan kanssa saa olla tarkkana jos on vähäkään haalistunu, yhessä videossa näytti jäävän tummemman punanen läiskä.
-
Täytyykin hakea sitten tota kuiva jäätä, jos noi raekuuron jäljet lähtis :D
-
Niin ja vielä sen verran, että mitä tuoreempi lommo on sitä helpompi se on tasoittaa.
-
Täytyykin hakea sitten tota kuiva jäätä, jos noi raekuuron jäljet lähtis :D
Helpommalla saa hiilidioksidia spray pullossa ;)