Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: jry9999 - 14.05.2012, 13:13:07
-
Ensimmäisen vuosihuollon jälkeen ilmeni sellainen ongelma, että auton toiseen PCC avaimeen ei enää tallennu kuskin penkin ja peilien säädöt. Toinen toimii ihan ok, ja tämä toinenkin muuten (ovet avautuu, avaimeton käynnistys etc.).
Autoon tehtiin huollossa jotain ohjelmistopäivityksiä, jotka varmaan tämän aiheutti. Onko kenelläkään ilmennyt vastaavaa? Tämä ongelma-avain on paljon vähemmän käytetty eikä avainta ole tiputettu tms.
-
Se muisti ei tietääkseni ole siinä avaimessa.
Auto tunnistaa eri avaimet.
-
Ok, niinpä tietysti.
Varmaan tuo auton ohjelmistopäivitys on sitten jotenkin rikkonut tuon tallennuksen toisen avaimen osalta. Auton asetuksissa näkyy ihan normaalisti 2 avainta.
No, ei auta kuin mennä uudelleen huoltoon.
-
Huoltojen jälkeen sun pitää mennä sinne auton valikkoihin (radion näyttö) ja laittaa molempien avaimien kohdalla raksi uudestaan kohtaan: 'peilien ja penkin asennot'
That's it. Service 2.0 nollaa tuon asetuksen.
-
Näin tein useampaan kertaan molemmilla avaimilla erikseen sekä avain pesässä että ilman, ja auton lukitsemisella välissä ja ilman.
Ainakaan minulla ei ole valikoissa Auton asetukset -> Avainmuisti ->"Peilien ja penkin asennot" kahta riviä erikseen eri avaimille, ainoastaan yksi rivi, johon rastin voi laittaa. Auton asetukset -> "Tiedot" kohdassa kuitenkin lukee, että avaimia: 2 kpl.
Ei vaan tällä toisella avaimella asetukset tallennu, vaikka mitä tekisi. Toinen toimii ok.
Googlella löytyi yksi vanhempi (2009) vastaava tapaus briteissä, ja siinä tapauksessa ei ollut auttanut kuin auton uudelleenohjelmointi.
Edit: Päätin vielä kertaalleen kokeilla muuttaa noita asetuksia siten, että molemmat avaimet olivat taskussa ja jostain syystä nyt vihdoin onnistui. Eli ainakin nyt pari kertaa kokeiltuani molemmat avaimet säätää penkin ja peilit omille asetuksilleen. Ainut asia, jonka omasta mielestäni tein eri lailla, oli poistuminen valikosta painamalla asetuksen vaihdon jälkeen ”Exit” nappia pitkään niin, että se palasi suoraan radion normimenuun.
Kiitokset Mariinille!!! :)
-
Joops eli tarkoitin, että se pitää tehdä molemmille avaimille erikseen. Vaikka laitat sen omalla avaimella (x) ja poistut autosta, lukkoon ja kaikki ja avaat toisella avaimella->avain virtalukkoon jne niin samassa valikossa puuttuu taas raksi eli avainkohtainen. Tällekin sama proseduuri niin 'avot.'
-
Joo, toi on vähän ikävä asia noissa tietyissä päivityksissä, että ns. kuljettajan-asetukset nollautuu tehdas-asetuksiksi.
Sinänsä pieni homma niitä muutella takaisin, mutta aiheuttaa varmasti monesti päänvaivaa, jos ei muistakkaan, että jollekkin tietylle ominaisuudelle on säätömahdollisuus sieltä valikosta.
Ehkäpä joskus tulee volvolta jokin ohjelmistolatauksen lisäosa, joka tallentaa nuo asetukset ja tuo uudelleen ICM:ään, mutta se jää nähtäväksi, tuntuu siltä, että ehkä ei tule.
-
Joo, tuossa suurin ongelma oli se, että tein nuo uudelleen asetukset molemmilla avaimilla yhdessä ja erikseen omasta mielestäni todella monta kertaa, mutta ei vaan suostunut toimimaan.
Viimeisellä kerralla avasin tuolla ongelmallisella avaimella auton lukot kuten aiemminkin, mutta molemmat avaimet olivat sen jälkeen koko ajan taskussa, kun kävin taas kerran laittamassa rastin ruutuun. Ainut ero oli tietääkseni se, että poistuin valikosta askeltamisen sijaan pitkällä exit-napin painalluksella. Sitten yhtäkkiä se toimikin.
Tietäispä vaan, mitä tein aiemmilla kerroilla väärin.....mutta pääasia, että toimii taas. :3/4 jättää sen:
-
Ajattelin tässä kysyä asiaani! Elikkä V70 2008vm, mistä tiedän onko minulla avaimeton käynnistys -ominaisuus? (Ainakaan tällä hetkellä autoa ei saa käyntiin jos en laita avaimea koloon), eli saako tota ominaisuutta aktivoitua jostain? Jos ei niin onko iso operaatio hommata tuo lisäominaisuus?
-Toni
-
Sulla olis ovenkahvoissa ulkopuolella mustat napit, joista auto menee lukkoon kun poistut ja ovet aukeaisi vaan vetämällä kahvasta kun se avain on mukana. Tuskimpa saa.
-
Jatketaan taas vanhaa aihetta.
Eli s80 -05
Toinen kake toimii, toinen ei vaikka paristonkin vaihdoin. Pystyikö/pitikö tuo jotenkin uudelleen opettaa autolle?
-
Jos autos on käynyt huollossa, katsopa ajotietokoneesta(?) löytyykö kohtaa autoavainasetukset tjsp, siis sillä avaimella autossa, joka ei toimi. Sinne ruksi oikeaan paikkaan ja siinä se. Sulla on edellinen malli, joten en tiedä millainen sen ajotieturi on tiedoiltaan, mutta nykykorissa näin.
-
Noniii ja mä kirjotin ton viestin sit vahingos väärään ketjuun... kännyllä ku selailin... oli nimittäin joku toinen vanha ketju mikä oli vähän lähempänä mun kysymystä ja autoa. Etsinpä sen uudestaan.