Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Belsebub - 17.05.2012, 21:44:55
-
Irroitin kuskin puolen maton kuivaamista varten ja samalla (turhaan) pilarissa olevat maadoitusliittimet...
Yhessä vaiheessa oli pakonomainen tarve aukaista peljääjän lasi, joten epähuomiossa virrat päälle... helevetinmoinen sirinä rupes kuulumaan jostain mittariston ja konehuoneen välistä!!
Samalla huomasin, että tosiaan ne maapiuhat on irti. Virrat pois.
Jonkin ajan kulutua piuhat kiinni ja virrat päälle:
Otsikon mukainen vikailmoitus tuli näytille, akun kaapelin irroitin puoleksi tunniksi => ei vaikutusta.
Oma moka. Toivottavasti joku vikatila vain kyseessä. Joutuukohan eka kertaa siniselle viemään...
-
Todennäköisesti vain tullut tuon maadoitusjohdon takia vikakoodi srs-järjestelmään, mutta srs:n vikaherja on sellainen, että se katoaa ainoastaan nollaamalla vikakoodit ohjausyksikön muistista testerillä.
-
Vikakoodi poistettu, eikä tietokone enää herjaa ;D