Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: hakkis - 27.05.2012, 13:14:20
-
Mittasinpas tuosta bensatukin päässä olevasta "autonrengas" venttiilistä paineita vähän ja muutama kymysys. Kun kääntelee virtaa päälle ja pumppu surisee niin saa paineen nousemaan 3 baariin mikä se ilmeisesti pitääkin olla. Mutta sitten kun auto on käynnissä niin paine on aina 2,3 baria. Tyhjäkäynnillä tai kierroksilla aina sama, eikös se kumminkin pitäis olla se 3 baria aina ja ikuisesti?
-
Eiköhän tuollaisessa vaparissakin ole säätyvä säädin, eli paine on aina 3bar yli imusarjan paineen.
Eli tyhmäkäynnillä on alipainetta senverran, että bensanpaine on samanverran alle 3barin...
Ainakin turboissa on tuollainen säädin, kilon ahdoilla on 4bar painetta ja tyhjäkäynnillä luokkaa 2,5bar.
-
Nostanpa oman aiheeni ylös pitkästä aikaa. Toi oma C70 tuntuu vähän että menisi välillä laihalla. Mittasin nyt siitä sitten bensanpaineet niin tyhjäkäynnillä on 2 baria, kierroksilla 2,5 ja kun imusarjasta pistää sen yhden paluuletkun kasaan niin 2,8 bar. Eikös toi ole hiukan liian vähän...? Muutenkaan en ymmärrä miksi siellä jakotukissa on se ihme kello joka näyttää ihan vaparin bensanpaineensäätimeltä mutta siihen ei mene mitään letkua. Imusarjasta sitten lähtee se paluuletku. Bensansuodattimen kun vaihdoin niin pistin pihdeillä bensaletkun lyttyyn ennen suodatinta ja kun sitten otin irti niin se letku jäi aikaste lyttyyn eli ei palautunut enää. Mutta eihän se paineeseen pitäisi vaikuttaa, ainoastaan litraa/minuutissa arvoihin? Eli onkohan tosta bensapumppu menossa koska eikös se siellä sitten sen paineen säädä? Niin ja kone on B5254T -98. Kierroksilla kyllä toimii mutta pintakaasulla nykii hiukan.
-
Netistä löytyikin että se köntsä siinä jakotukissa on joku painepulssien tasaaja. Ja itse bensanpainesäädin on auton alla jossain. Täytyy mennä möyrimään jossain vaiheessa.
-
Säädin on siinä ohjausvaihteen yläpuolella apukuskin puolella. Pitäisi näkyä yläpuolelta. Eli suunniille jakopäänkotelosta taaksepäin ja alas.