Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: volvo71 - 12.06.2012, 19:36:25
-
Kysymykseni on:
Mihin menee letku imusarjan vasemmasta päästä ?
Vai meneekö mihinkään ?
-
turbo koneessa turbon viereen imupuolella.. tarkentakoon joku
-
Turboa ei ole. Ihan on vapari kymppi venttiili kone.
-
Kysymykseni on:
Mihin menee letku imusarjan vasemmasta päästä ?
Vai meneekö mihinkään ?
Reilu sentin halkasijan letku, kaasuläpän päästä? Jarrutehostimelle.
-
Keulasta päin katsottuna termostaatin läheltä niin siinä imusarjan päässä on letkulähtö
Purettu vm.-95. Siinä letkunippa mutta letku oli poikki joten ei ole mitään hajuakaan minne se menee.
-
Eipä tullut vastausta volvollakaan. Ei tienneet tai ei halunneet kertoa.
-
Ota kuva niin katson omasta purkukoneesta pitääkö sen mennä johonkin...
-
tuossa toisessa 850ssä (20venttili vapari) on umpinainen, eli ei ole lähtöä.. ja luulis nyt volvolla tietävän.. seuraa sitä putkea
-
onko kyseessä letku joka on osa huohotusjärjestelmää? Silloin siitä menee yksi sinne öljynkerääjäsäiliölle imusarjan takana, sekä toinen on sitten siellä kaasuläppäkotelon puoleisessa päässä josta myös menee letku sinne säiliölle.. Kuva tosiaankin hieman selventäisi asiaa :)
-
Ok. Otetaan kuva.
-
Kuvaa en saanut ladattua , mutta homma selvisi.
-
mikäs oli vikana? Ihan vaan jos joku muukin painii saman ongelman kanssa.. :)
-
Letkun lähtö imusarjan vasemmalta puolelta ( autoa edestä päin katsoessa ) oli hukassa mutta sieltähän menee letku liekkilukolle. Se pienempi. Isompi tulee imusarjan alta. Mulla on auto kansi remontissa ja nyt on kasausvaihe menossa. Mikään kirjallisuus ei kerro tuota tietoa. Ei edes volvolla osanneet kertoa asiaa viime viikolla.