Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: PerttuT5 - 20.08.2012, 09:31:07
-
Vika on seuraavanlainen: Auto ei käynnisty ja näyttöön tulee teksti "käynnistys estetty, yritä uudelleen". Auto starttaa kyllä, mutta ei vain käynnisty. Vika korjaantuu kun ovet aukaisee 2 kertaa uudestaan. Onko kyseessä nyt ajonesto vai joku vielä suurempi murhe? Vika ilmeni sen jälkeen, kun käytin auton pajalla rikkonaisen bensapumpun takia. :o
-
Niin ja unohtui mainita, että auto on tosiaan S60 T5 -02
-
Ajoneston vialta tuo hyvin vahvasti kuulostaa.
Kokeile toisella avaimella, toimiiko paremmin sillä? Saa selville, että onko vika avaimessa vai siinä vastaanottimessa / antennirenkaassa.
-
Joo sama vika on toisella avaimella. Ilmeisesti siis vika siinä vastaanottimessa. Eli pitääkö koko virtalukko vaihtaa?
-
Mulla on vahvasti käsitys, että sen pelkän antennnirenkaan saa vaihdettua. Joku viisaampi osannee kertoa tästä lisää.
Samaa aihetta on muuten käsitelty myös tässä: http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=18471.0
Tosin eipä siinä sen kummempaa juttua ole, mutta tiedoksi nyt kuitenkin. :)
-
Kiitos paljon. ;)
-
Joo sama vika on toisella avaimella. Ilmeisesti siis vika siinä vastaanottimessa. Eli pitääkö koko virtalukko vaihtaa?
Koitan niin, kun vika ilmaantui tuon pajallakäynnin jälkeen, että kun saat auton käymään, niin sammutuksen jälkeen odota noin 30 min, ja ota akkukaapelin + pois pieneksi aikaa.
Josko tuo resetoisi jotain, koska ilmeisesti ennen ei tuota ole tehnyt.
-
Koitan niin, kun vika ilmaantui tuon pajallakäynnin jälkeen, että kun saat auton käymään, niin sammutuksen jälkeen odota noin 30 min, ja ota akkukaapelin + pois pieneksi aikaa.
Josko tuo resetoisi jotain, koska ilmeisesti ennen ei tuota ole tehnyt.
Niin no tuotahan en ole vielä tajunnutkaan koittaa. Joo pajalla käynnin jälkeen vasta ilmeni kyseinen vika, eli saattaa tietysti olla jäänyt jotain hämärää rekisteriinkin.
-
Löytyikös tähän vika mistä?kun itsellä ilmeni tänään samanlaista ongelmaa V70 -04.
-
Onkos konepelti kunnolla kiinni?
-
Juu kyllä on konepelti kiinni.
-
Millä periaatteella toi avain toimii tossa ajonestossa meinaan kun olen nyt parina päivänä käyttänyt vara avainta ja ei ole herjannut mitään eli vaikuttaako huono patteri siihen mahdollisesti tai jotain?
-
Ainakin omassani (vm 2001)on sellainen pieni lasinen kapseli ( Ø ~4 mm x 10 mm ) avaimen muoviosassa. Päättelisin, että tuo kapseli ei tarvitse mitään paristovirtaa vaan se saa langattomasti tarpeellisen energiansa virtalukon ympärillä olevan lähettimen / vastaanottimen kautta, kun autoon kytketään virta päälle. Kai sekin voi rikki mennä mutta mahtaisiko viat olla tavallisempia siellä auton puoleisessa päässä.
-
Vika on seuraavanlainen: Auto ei käynnisty ja näyttöön tulee teksti "käynnistys estetty, yritä uudelleen". Auto starttaa kyllä, mutta ei vain käynnisty. Vika korjaantuu kun ovet aukaisee 2 kertaa uudestaan. Onko kyseessä nyt ajonesto vai joku vielä suurempi murhe? Vika ilmeni sen jälkeen, kun käytin auton pajalla rikkonaisen bensapumpun takia. :o
Hei
veikkaan,että vika korjaantuu kun käväiset Volvon merkkihuollossa päivittämässä ECU:n
,,,se tosin kyllä maksaa hieman yli 100€
-
Onko tähän vaivaan mitään selvyyttä olemassa, vai lähdetäänkö vaan kokeilemaan osan vaihtoa?
Teki vaimolle niin, että kaupasta tullessa teksti näyttöön ja ei tapahdu mitään, kokeili rumpata ovia lukkoon ja auki, mut ei mitään tapahdu. Kävi sit hakeen kotoa toiset avaimet ja auto lähti käyntiin. Ja nyt taas pelaa molemmilla avaimilla, merkillistä.
Vai ottiko herkkä volvo nokkiinsa, kun eilen keskusteltiin kakkosauton hankinnasta :2funny:
Ja siis v70 d5 -05
-
Ajotietokone antoi eilen ekan kerran kyseisen tekstin ja kone ei käynnistynyt tai oikeestaan se ei edes startannut...muutama kokeilun jälkeen se sitten starttas käyntiin. No matka jatkui ja tunnin kuluttua kokeilin uudelleen ja sama vika edelleen, kunnes 4 tai 5 yrityksellä taas starttasi käymään.
Voiko kyseinen vika olla avaimen ja virtalukon sijaan avainnipussa olevissa mustissa julkisten rakennusten henkilökuntien käyntiovissa käytettävissä ovienaukaisulätkässä, meinaan kun otin nuo mustat (2 kpl) avainlätkät pois avainnipusta, sen jälkeen ei ole herjanut käynnistämättömyyttä? Onko virtalukko/avain/ajonesto niin tarkka että se häiriintyy tuollaisesta ovien aukaisulätkistä? Lätkät on aika uusi juttu avainnipussa, mutta vasta nyt ne aiheuttaa ongelmia vai voiko vika ollenkaan olla niissä ja vika on aina virtalukossa tai avaimessa. En ole kokeillut toisia avaimia kun ekoillakin toimii kun nuo lätkät on poissa avainnipusta. Tein vielä sellaisen testin että kun käynnistän autoa, tuon nuo irtonaiset lätkät virtalukon tyveen, niin heti herjaa ettei voida käynnistää ja kun otan ne kauemmaksi, niin taas starttaa. Oletteko kukaan huomannut em. ilmiötä et voiko nuo lätkät oikeesti aiheuttaa tuollaista sekoilua autossa?
-
Voihan tuo olla ihan mahdollinen tilanne. Riippuu avainsirun ja kulkulätkien sirujen toimintataajuudesta, oikein huonolla tuurilla voisi olla samantyyppiset sirut ja CEM ei anna käynnistyslupaa häiriötilan vuoksi.
-
Tämä nyt ei käynnistykseen liity, mutta ite oon huomannu sellasen kun meillä töissä on kaukosäätimellä toimivat nosto-ovet että kun ajaa auton nosto-oven lähelle niin ei välillä anna laittaa ovia lukkoon kaukosäätimestä. Työ kaverilla toyota saattaa taas laittaa itestään ovet lukkoon ;D
-
Off topic mutta menköön...
Silloin tällöin on juttua että jokin elektroninen laite häiritsee autoja, nopealla googletuksella löytyi tämä artikkeli
http://www.hs.fi/autot/a1386129023356
Jokin aika sitten oli juttua että elektroninen lämpömittari sekoitti myös autojen keskuslukitusta
http://www.hs.fi/autot/a1386127093005?ref=hs-art-artikkeli
-
Kun poistin nuo musta kulkulätkät avainnipusta niin kertaakaan ei ole herjannut käynnistysongelmaa...näyttää aika vahvasti siltä et ainakin toinen noista lätkistä on väärällä taajuudella tai jotain kun sen läheisyys aiheuttaa käynnistysongelmia.