Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Rytkonen - 03.09.2012, 13:19:25
-
Onko missään kuvia tai jotain vinkkiä miten tuon takapenkin saisi kaadettua jollain ruuvimeisselikikalla? Lukitus ei lähde auki napista painamalla. Tai onko kenelläkään kokemusta mikä tuolta voisi olla irti/rikki? Kyseessä tietenkin se isompi takapenkin pala, niin vaikuttaa kuljetuskykyyn aika oleellisesti. Raotin penkin verhoilua, ja ainakin se jousi on kiinni siinä napissa, toisesta päästä ei sitten ole tietoa. Joku räjäytyskuvakin varmasti auttaisi. Kiitos jo etukäteen!
-
Ootko kattonu missä asennossa on kontinpuolella se vipstaaki?
Aika oleellinen tekijä. (lukittu/ vapautettu) :o
Siis peräluukun puolelta kun kattelet...
-
Se on kiinni-asennossa, se salpa mikä lukitsee sen penkin siihen lenkkiin ei lähde liikkeelle kuten toisella toimivalla puolella.
-
Pannaas tännekkin. Eli tossa se räjäytyskuva, mut liekkö siitä mitään apua...
(http://i126.photobucket.com/albums/p112/vesata/penkki.jpg)
-
Hmm, kiitoksia paljon. Saa tuosta jo jotain selkoa. Jenkkipalstoilla oli ohjeita ruuvimeisselillä avaamiseen, mutta en ihan täysin ymmärtänyt vielä että mihin sitä meisseliä pitää tunkea ( :D ). Täytynee myöhemmin könytä sinne takakonttiin jatkamaan tutkimuksia ruuvarin kanssa.