Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: jak900 - 10.09.2012, 10:41:31
-
Seuraavanlainen ongelma päällä. Takavalot toimivat satunnnaisesti ja vasen ajovalo myös. Mistä lähteä liikkeelle, maadoitus pisteet missä? Vastaavanlaista ongelmaa en löytänyt haulla.
v40 1999
-
CEM ohjausyksikön vika voisi olla, ohjetta testaamiseen ei ole ja käsittääkseni cem on vasta 2000-luvun autoissa, tosin autos voi olla jo -00
ilman cemi' niin valot menee ihan valokytkimeltä silln vois olla just maatto tms. vikaa mutta cem on jotain mitä minä en osaa sanoa... testauksesta voisit kysyä serkapin pojilta vaikka yv:llä ohjetta he kyllä osaavat asian ja jos se on cem joka on rikki niiin korjauksen suhteenkin lie löytyy jotain sopivaa... vai olikohan tuo edes korjattavissa.
-
Olisko heittää testaus ohjetta?
-
Vika löytyi. Kojetaulun alla joku rele piti vikinää kun takalasin pyyhkimen pisti päälle ja pyyhin ei toiminut, oli tärinästä löystynyt. Tuuppasin takaisin paikoilleen ja niin alkoi pyyhkijä toimimaan ja valot ok. Tiedä sitten onko tuo pyyhkijän rele ja voiko tosiaan vaikuttaa myös valoille kun ei saanut kosketusta kunnolla.
-
oliko isokokonen... vois olla just se CEM purkki... se kun ohjaa vähän kaikkea.
-
Ihan normi rele.