Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: hevonen - 22.09.2012, 15:05:25
-
Onkos kellään kokemusta noista Motonetin myymistä TRW etukaasuista 850:n?
Luulis pelaavan tavallisten madallusjousten kanssa.
Mulla on nyt toinen etuiskari pimeä kun joku nuija oli pyörittänyt semmosen kahden nyrkin kokoisen kiven tielle suojatien kohdalla ja eihän sitä sadekelillä pimeässä näe... Vetäsin suoraan siihen, onneksi osui keskelle rengasta ja vanne näyttää olevan ok mutta iskaria ei enää ole........ *tumppuun->
Ylätuennat kesti ja muut iskariin liittyvät osat.
Vähän aikaa kyttäilin jos näkyis pentuja puskissa mutta olivat kai jo kotosalla äidin hellässä huomassa.
No, mulla tulee siitä tommonen 160€+ matkakulut apaut 20€, omasta työstä en veloita.
Nää aivokääpiöt tarviis vähän Darwinin kehitysopin seurauksia...
-
Onkos kellään kokemusta noista Motonetin myymistä TRW etukaasuista 850:n?
Hyvin toimivat perusiskarit. 40mm madalluksen kanssakin toimii vielä ok.
Moitteita tulee yläpään kiristyksestä vrt. muihin. Alkuperäinen siipimutteri ei sovi vaan mukana tulee normaalit mutterit ja eri kierteellä tottakai.
-
Hyvin toimivat perusiskarit. 40mm madalluksen kanssakin toimii vielä ok.
Moitteita tulee yläpään kiristyksestä vrt. muihin. Alkuperäinen siipimutteri ei sovi vaan mukana tulee normaalit mutterit ja eri kierteellä tottakai.
Kiitokset kommentista, eiköhän tuo kierrehomma vielä pystytä käsittelemään... :)
Tarkoitit tuolla siipimutterilla varmaan lukkomutteria?(Nylock?)
-
Kiitokset kommentista, eiköhän tuo kierrehomma vielä pystytä käsittelemään... :)
Tarkoitit tuolla siipimutterilla varmaan lukkomutteria?(Nylock?)
Tarkoitin sitä jolla kiristetään jousen yläkuppi iskarin varteen ja jonka päälle tulee sitten se "lautanen"
-
Aa, selevä! Eiköhän ton sinne paa. Kiitti vielä. :)
Pitää kyllä maanantaina vielä kysyä Kyb vaimentimista tarjous, on niin paljon parempia kokemuksia kuin TRW:stä... :P
Kerronpa vielä niitten hinnat tähän maanantaina. :)
-
Itsellä ollu trw etutolpat noin puoltoista vuotta, josta noin puol vuotta ollu -40mm vieterit ja ihan hyvin pelaa mielestäni. Eikä noi pahan hintaset ollu.
-
Nonii, kyselin paikallisesta hintoja, Sasch tolpat olis ollut 249€ pari, kybin hintoja en ees kysynyt kun kummastakaan merkistä luettelo ei tuntenut kuin nesteiskarit... :buck2:
Motonetista nappasin noi TRW:t, mitkä on kuulemma entistä Lucas merkkiä... On sentäs kaasut(2 vuoden takuu!). Koiranluut yms. samalla uudet.
Laiskuus iski, vasta huomenna paikalleen. :hello:
Paikallaan on. Ihan mukavilta tuntuu madallusjousten kanssa. Nyt sen eron vasta vanhoihin huomaa kun on uudet, ei hae uriakaan niin napeesti ja on kyllä jämy. O0
Aika olikin jo vaihtaa vaikka toinen vaan kypsyi kiveen ajossa, ei se toinenkaan hääppönen ollut. Vanhat oli jotain Konin hyper super iskareita, nyt ne ainakin oli ihan loppu, heitin romulavalle.