Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Rahtari84 - 07.10.2012, 10:30:15
-
kosahti eilen vänkärin puolen lasinnostin >:(. Ja pakkohan se on vaihtaa, joten kysäsen että onko tuo minkälainen homma vaihtaa?. Tilaahan tuossa lasinnostimen ympärillä ei kovin paljoa ole.
-
Ovipahvi irti,älä kuitenkaan irroita johtoja vielä lasinnostimen käyttökytkimestä.Kun olet saaanut pahvin irti johtojen varaan niin irroita muovikotelo vasemmasta reunasta(tuulihaan kohdalta) ja varovasti mattopuukolla se harmaa "foami" mikä peittää lukonseutua oikealla.Aja lasi siis jos se vielä liikkuu niin alaspäin ja irroita vaikka verhoilukoukulla oikealla oleva sininen ns "liukukenkä" lähtee kampeamalla kyllä(sokka pois ensiksi toki).Lasi irronnut takareunastaan ja nostettavissa pois.Poraa popniitit pois ja nostin vaihdettavissa.Käytä uusia teräsniittejä kun laitat nostinta takaisin,alumiiniset eivät kestä rasitusta!!!
Laittaessa lasia niin aja "moottorin käpälät" oikeaan korkeuteen jotta saat mahdollisimman helposti laitettua lasin paikoilleen.Uusi liukukengät(ne siniset muoviset)!!! ÄLÄ KASAA rikkinäisillä(en kasaisi vanhoilla edes). Huomaa että liukukengät täytyy puristaa tongeilla paikoilleen,ei mene sormivoimalla!!! Tee koeajoa ennenkuin kasaat koko höskän. HAe siniseltä popniitit ja liukukengät.Popniitteihin tarviit melkein paineilmapyssyn sen verran kovaa kamaa ovat.
Huono selostus mutta jokusen näitä laittanut...