Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: allu-85 - 17.10.2012, 19:54:22
-
Meillä on irtomoottori, josta pitäisi ölppäpohjan tiivisteen vaihtoa varten irroittaa öljypohja. Mielestäni kaikki pultit aukaistu. Pohja irti jakopään pästä n sentin verran, ktkimen päästä ottaa kiinni. Kytkinasetelma on koneessa kiinni, ei kai sen alla ole mitään pultteja? Ei uskalla vääntää vaan, kun ei tiedä varmaksi.
-
Tai olla silleen, että kun vauhtipyörää pyörittelee, niin sieltä tulee esiin lovet, joiden kautta saa ruuvattu auki vielä pari ruuvia, joilla öljypohja on kiinni.
-
Juu, katselin, että siellä vauhtipyörän takana olis vielä pari pulttia, kun siinä on sellaset kolotkin. Kaverille sitä ehdottelinkin, mutta ei se vaan uskonut,
-
....vaihda kaveria :hello: