Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: ptammel - 27.10.2012, 17:06:04
-
Näytössä palaa vihreä kolmio koko ajan sekä 1-2 vaihteella veemäinen nykiminen kun antaa kaasua. 3-5 vaihteilla ei nykimistä.
Vaikka kuinka rauhallisesti yrittää valoista lähteä niin nykii 1.vaihteella. Joutuu nopeasti pykältämään 2.vaihteelle joka rauhoittaa nykimistä hieman mutta ei kokonaan.
Onko kellään ideaa mistä vois vikaa lähtä jälestään?
-
tutki alipaine letkut konehuoneesta. Helppo tapa havaita onko imuilman vuotoja: sumuta starttipilottia imusarjan suuntaan koneen käydessä, mutta HUOM!!! : moottorin on oltava kylmä koska on leimahdus/syttymisvaara!!!!! Tupakointi ehdottomasti kieletty!!! Jos/kun kierokset nousevat, on siinä kohdalla imuilman vuoto, joka voi johtua esim. imusarjan tiivisteestä joka on rikki, jokin alipaineltku viallinen; reikiä tai halkeamia. Tee maltilla. :)
-
Olisiko vikakoodien lukemisessa mitään ideaa? ???
-
Olisiko vikakoodien lukemisessa mitään ideaa? ???
Jo vain, LED välkytteli 5-4-1 . Kyseessä ilmeisesti 'EVAP valve signal' = Evaporative Purge Valve . Käsittääkseni se venttiili läppäportin läheisyydessä,
-
eli onko tämä suomeksi lisäilmaventtiilieli tyhjäkäyntimoottori? Jos on niin on ainakin helkutin helppo puhdistaa..
-
Evaporative purge valve...höyrystymisen poistoventtiili...mielestäni tuo viittaa systeemiin jolla polttoainetankista tuleva kaasuuntunut bensiini imetään aktiivihiilisäiliöön ja sieltä ajon aikana moottoriin...
-
..joo, se venttiili hiilikanisterin päällä, normivika.
Pikakorjaus on letkut tukkoon. :o
Sen venttiilin kuuluis päästää niitä höyryjä vaan joutokäynnillä mutta jos se venttiili on aina auki niin seos menee pieleen ja tulee vikakoodi.
-
Vihreä kolmio fiksattu. Kävipä niin että se harmaakantainen liitin joka kytkeytyy juurikin siihen purge valveen, oli irti. Kytkin paikoilleen ja resetoin vikakoodit. Enää ei varoitusvalo herjaile.
Vielä kuitenkin se nykimen läsnä. Erityisesti pienellä vaihteella alakierroksilla hyppyyttää. Tarkistin että kaikki suuttimet ovat paikoillaan ja bensakisko kiinteästi paikallaan.
Mikä ihme tuon kenguru efektin voi aiheuttaa....
-
Miks mulla on semmonen mielikuva että vaa USA malleissa diagnostiikka valvo tuota järjestelmää. ??? Oliko se liitin muuten jotenki huulilla vai sen näkönen että ihan otettu irti?
-
Se liitin oli kokonaan irti. Tais olla oma moka kun tuli vaihettua syyläri joku aikaa sitten ja tuo unohtui liittää takaisin.
Nykiminen myös korjaantui . Vaihdoin tulpat, piuhat, kansi, pyörijä (olivat jo vaihdon tarpeessa kilometrien perusteella) .
Lisäksi löytyi TPS sensorin liittimestä korkannut johto. Siihen liittimeen menee 3 piuhaa ja yksi niistä oli oli irti.
Kolvi hommilla liitin korjattu ja avot! Volvo käy tasaisemmin ja tuntuu huomattavasti pirteämmältä. LIekkö kuinka kauan
ollut tuo liitin sökönä.