Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => Nelivetotekniikka => Aiheen aloitti: jarppi - 22.11.2012, 21:02:01
-
Olisi tarkoitus vaihtaa kaikki jarrukilkkeet taakse. Levyt/palat/seisontajarruosat.
Miten seisontajarrua löysätään ennen levyn irroitusta? Tarviiko ollenkaan? Tuossa Miksun ohjeessa (alla) mainitaan, että XC90:ssä menee homma hieman erilailla. (jarru painetaan jalalla päälle).
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=64.0
Kannattaako osat hommata suoraan siniseltä, vai pelaako motonetin osilla. Onko kellään kokemuksia?
-
Olen saanut käsityksen, että XC90:ssä olisi samat käsijarruosat, jotka itse juuri vaihdoin S60:in. Eli jarrujen sisällä ei ole mitään kiristysmekanismia, vaijeri vaan kahvan päästä löysälle. Jos vaijerit on jumissa niin voi olla veikeä homma saada rummut/levyt irti, itselläni irtosi ilman ongelmia.
Alkuperäisosilla laitoin itse. Väittivät liikkeessä (paikallinen AD-huolto), että on ollut tarvikeosilla ongelmia saada jarrut pitämään.
Lurvio
-
Alkuperäisosilla laitoin itse. Väittivät liikkeessä (paikallinen AD-huolto), että on ollut tarvikeosilla ongelmia saada jarrut pitämään.
Kieltämättä osalla tarvikeosista on tätä ongelmaa. Haulla löytynee juttua enemmänkin.
-
XC90:n käsijarrun säädöstä on kahta eri versiota, toinen löysätään ja säädetään polkimen luona olevasta mekanismista ja toinen versio löysätään ja säädetään vaijerin väliin rakennetusta palikasta, tuo kohta sijaitsee lattiakonsolin vasemman kylkimuovin takana hieman lattiamaton alle piilotettuna.
Yhtäkaikki, molemmat keinot ovat huomattavasti hankalempia, kuin muissa saman aikakauden jarruissa, joissa siellä kahvan luona on ihan vaan mutteri, josta kierretään.
-
Itse vaihdoin taakse levyt, palat ja kengät. tarvike osilla ei käsijarrulle tullut paljoakaan pitoa mutta leiman on silti saanut. Pienen ongelman kohtasin jarrusylinterien sisään painamisessa, ei työkalujen koot ja voimat riittänyt. Ongelman ratkaisuksi löytyi ilmaus ruuvin avaaminen. taitaa linjassa ( ABS ) jokin takaisku kun neste ei pääse virtaamaan takaisinpäin. En kyllä kokeillut että olisiko pelkkä virran päälle laitto auttanut.