Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Renkaat ja Vanteet => Aiheen aloitti: azzyyr - 16.02.2011, 18:23:58
-
Tuossa vankkurissa kun ei tullut mukana kesärenkaissa vanteita lainkaan, niin nyt on hyvä paikka laittaa sit näyttävyys kohdilleen.
Pari suosikkia on jo löytynyt:
http://www.vannetukku.fi/variante-p-3943.html
Tänään ihastelin noita korjaamon seinällä, ja minusta kävisi oikein hyvin mustan auton alle. Hintakaan ei saa visaa kovin pahasti vinkumaan, joten taisi mennä ykkössuosikiksi. En löytäny tuolta kun ET40 mitalla, mutta taitaa mennä Volvon alle vielä ilman onkelmia? Mut miten koko, 17" olis järkivaihtoehto, mut kyllähän tuo 18" himottaisi. Tytöt kuulemma tykkää isoista.... ::)
Toinen suosikki on Hanzo:
http://www.rengaskauppa.net/rk/vanteet/hae/Dotz/Hanzo
Tuo taulukko antaa vain 17" riittävän suuren ET:n, mut onko 48 jo liikaa?
Myös Berzetan Azuresta mun silmä tykkää
http://www.vannetukku.fi/azure-p-13287.html
Mut mielipiteitä ja ideoita, musta auto siis kyseessä.
Ja miten noiden tuumien kanssa 17" vai 18"?
-
Tutkiminen edennyt. Hanzon tippui pois harkinnasta, sillä löysin netistä muutaman kuvan mustasta farkku passatista missä oli Hanzot alla ja näytti huonolta. Aivan liian pliisun näköiset vanteet ja tuo musta osa puolassa tulee liian vallitsevana esiin. Ehkä jos tuo hopea osa olisi kromattu niin näyttävyys olisi kohdallaan.
Vahvin ehdokas on edelleen Barzetan Variantet. Mut kun en osaa päättää olisiko se 17" vai 18". Kokonaiskustannuksessa renkaineen ei hintaeroakaan koko sarjalle tulisi kuin n. 300 egee.
Vannetukussa 18" on ET40 ja 17" ET42. Mahtaako tuon kasitoistan kanssa tulla ongelmia sopimisen kanssa, jos kovinkin leveätä nakkia päälle laittaa...??
http://www.vannetukku.fi/variante-p-3943.html
http://www.vannetukku.fi/variante-volvo-p-4271.html
Onkohan 17" ja 18" renkaiden kestävyyksissä jotain eroa? Onko noissa kulutuspintaa yhtäpaljon? Kesärengaskilometrejä tulee kuitenkin vuositasolla yli pari kymppiä...
-
Tuskin kestävyydessä on mitään eroa, ajotapa vaikuttaa eniten. Mulla tulee kesärenkailla myös yli 20tkm vuodessa, just ja just pärjää kaksi kesää.
Tosin viime syksynä oli Sokotassa muutaman viikon ennen talvirenkaiden vaihtoa alkuperäiset 15" alla kun 18" etupyörissä oli alle 2mm pintaa, joka taas johtui siitä että edellisenä kesänä samat renkaat oli S40 T5:n alla ::)
-
moro!
Esitänpä omankin kysymykseni tähän samaan ketjuun. Vastaavanlaiseen v70:een tuli hommattua 18"vanteet ja renkaat pitäisi viel jostain etsiä.. Millaista rengastusta suosittelette/mitkä mahtuu pyörii vakioalustan kanssa. Nyt noissa vanteissa renkaina 2x225/40/18 ja 2x245/40/18. Mahtaako nuo 245:set sopia ainakaan edessä pyörimään ja ovatko jo kovinkin pahat vetelemään? ::)