Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: triominos - 29.11.2012, 19:18:57
-
elikkä olin tuossa eilen aamulla puoli 7 aikaan lähdössä työmaalle ja kävin volvon käyntiin laittamassa jo aijemmin että ei tarte iglulla ajella (-15) pakkasta kävin kahvet hörppäämässä ja takasi autolle niin flekti huutaa täysillä ja lämpöviisari punaisella alueella :idiot2: sammutin auton, flekti pyöri vielä minuutin. menin auton sisälle virrat pääle auto käyntiin ja lämmöt nollassa.. misthän mahtaa johtua? nesteet ei ollu jäässä!
sitten tänä aamuna sama homma että rupesi lämpöjä nostamaan tavallista enemmän 2 minuutissa lämmöt punasen rajamailla auto tyhjäkäynnillä pihalla..
ajaessa lämmöt on normaalilla alueella missä ollut ennenkin!
kellään ollut saman tyyppisiä vikoja?
termostaatti? vesipummpu?
-
Pojot moottorinlämpötila-anturille.
-
Muistikuva, että näissä voi tulla termarikoteloon ilmatasku jos termostaatissa oleva pieni ilmareikä ei ole ylöspäin.
Muutoinhan tässä äkkiä luulisi, että vesipumpussa ei olisi siipiä mutta kun lämmöt ovat taas ok kun sammuttaa auton ja kääntää virrat takas päälle
-
Oliko muuten auto roikassa ennenkun laitoit käyntiin?
-
oli joo roikassa
aika jännä ei ole tehnyt enää kertaakaan tuota samaa mitä teki kahtena aamuna ??? missä lie ollu vika
-
Tuo on aika "normaalia" toimintaa näissä vehkeissä.
-
niin minustaki alkaa pikkuhiljaa tunnostamaan ;D