Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: volvob230f - 14.12.2012, 19:23:40
-
eli vasta olen volvon ostanut jossa ei pakkivalot pelittäny katoin ni ei ollu ollenkaan polttimoita kävin hakemassa polttimot ja laitoin kiinni ni nehän palaa koko ajan mitenkähän vois saada pelittämään?
-
Onko manuaali vai automaattilaatikko?
Ainakin vanhemmissa manuaalitoosissa M46, M47 oli se pakkivalokytkin siellä lootan kannessa.
Sieltä lähtisin vikaa metsästään. Voi siellä toki jossain muualla olla oikosulku, jok aaiheuttaa tuon pakkivalojen jatkuvan palamisen.
Jos automaattivaihteinen niin sit PNP-kytkin.
-
Pakkikytkin näkyy tossa laatikon päälä.
(http://farm1.static.flickr.com/183/416263990_9b0612bc72_o.jpg)
(http://farm1.static.flickr.com/157/416262356_07e28f9829_o.jpg)
-
Kannattanee ihan ensin etsiä sulake, josta pakkivalojen pitäisi saada virtansa ja irrottaa se, jos pakkivalot sittenkin vielä palavat, niin ne saa sitten jotain vääärää reittiä sähköä, eikä vika siinä tapauksessa ole pakkikytkimessä.
-
Lainaan hieman tätä topiccia, mulla samanlaista ongelmaa. Eli 740Gl -87 aw71 lootalla, palaa parkit ja takavalot koko ajan valokatkaisijan asennosta riippumatta, vaikka avain on pois virtalukosta. Huomasin eilen tämän kyseisen probleeman. Vetääkö oikosulkuun jostain, vai mistä vikaa etsimään??