Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: syömäpuikko - 27.12.2012, 22:09:41

Otsikko: Xc90 sisätilan lämpö
Kirjoitti: syömäpuikko - 27.12.2012, 22:09:41
Onko kellään kokemuksia vastaavasta tai tietoa. Xc90 lämpiää kyllä ajoon lähdettäessä normaalisti, mutta pidemmän ajon aikana viilenee sisältä. Esim. Jos lähtee Tampereelta ajeleen, niin jo Oriveden jälkeen alkaa kylmä hiipiä kabiiniin.

Kylmää tulee lähinnä kojelaudan alta, ratin alaosa ja jalkoväli alkaa viilentyä häiritsevästi, samoin reidet. Huvikseni viime reissulla vedin hansikaslokeron luukun auki ja kas, aivan jääkylmä. Ei pitäisi lokerossa olla mitään viilennyksiä. Lokerossa oli metallinen käyntikorttikotelo, joka niin ikään oli todella kylmä! Ja auto oli otettu ajoon lämpimästä tallista.

Mistähän tämmöinen tuulenvire mahtaa johtua? Ilmastointi on huollettu juuri Käyttöautossa ja putsattu. Mittareilla tulee kuulemma 52 astetta lämmintä ilmaa, mutta ei auta pitämään hyttiä lämpimänä.

Olisko kenelläkään ideoita?
Otsikko: Vs: Xc90 sisätilan lämpö
Kirjoitti: Masked Jackal - 28.12.2012, 06:06:25
Tuliko ilmastointilaitteeseen päivitysohjelma samalla ? Lämpömittarin neula pysyy puolivälissä?
Otsikko: Vs: Xc90 sisätilan lämpö
Kirjoitti: mara h - 28.12.2012, 06:22:35
Siellä on nyt vuoto jossain,kennon tiivisteestä tai jostain pääsee puhaltamaan kylmää ulkoilmaa sisään,tai lämppärin läpät ei säädy,koitappa pelkällä sisäkierrolla lämpiääkö paremmin
Otsikko: Vs: Xc90 sisätilan lämpö
Kirjoitti: syömäpuikko - 29.12.2012, 14:13:06
Tuosta päivitysohjelmasta en tiedä. Mutta moottorin lämpötila on kyllä siinä puolessa välissä pystyssä!

En ole tuota sisäkiertoa vielä kokeillut, mutta viimeksi kun auto oli pihassa yön ja oli auton oma lämmitin päällä, niin auton alle oli ilmestynyt vihreä pikku läikkä, varmaankin jäähdytysnestettä.

Alkaa tämä homma livetä jo mielenkiintoisen puolelle! Täytyy käydä taas pyhien jälkeen Käyttöautossa, sinänsä huvittavaa, että auto oli pari viikkoa sitten juuri 120tkm huollossa siellä.

Jostain luinkin noista "ohjuriläpistä", että jollain oli sellainen hajonnut, mutta silloin ei ollut webasto lämmittänyt sisätiloja. Tuossa meikäläisen pelissä se toimii ainakin toistaiseksi.
Otsikko: Vs: Xc90 sisätilan lämpö
Kirjoitti: paku97 - 29.12.2012, 15:40:48
Nestettä liian vähän, ei riitä lämppärin kennolle. :pomo:
Otsikko: Vs: Xc90 sisätilan lämpö
Kirjoitti: syömäpuikko - 29.12.2012, 15:49:56
Lisäsin justiinsa hetki sitten jäähdyttäjännestettä, kun oli kuukauden aikana pinta laskenut 2cm. Tosin en ole aikasemmin huomannut maassa läiskiä ja tallissa ollessa on varmaan läiskät ehtinyt yön aikana kuivaa. Mutta johonkin sitä nestettä kyllä karkailee.