Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: Mikke V50 - 02.01.2013, 22:42:36

Otsikko: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: Mikke V50 - 02.01.2013, 22:42:36
Autossani on ilmaantunut starttaamisongelmia kovilla pakkasilla, kun eberi on ollut päällä. Eberi toimii moitteetta ja on lämmittänyt moottorin normaalisti, mutta autoa joutuu sahaamaan käyntiin kauan.
Ilman eberia ja lohkiksen kanssa auto lähtee kyllä käyntiin hyvin kovillakkin pakkasilla. Itse päättelisin, että ongelma voisi olla hehkutuksessa, joka ei toimi kun Eberia on käytetty ja jokin anturi saa "väärää" tietoa lämpötilasta.
Tämä ongelma ilmaantunut hiljattain. Vielä vajaa kuukausi sitten toimi normaalisti.
Auttaisikohan lisälämmittimen softan päivitys asiaan....? Autoon laitettiin kyllä vuosi sitten Volvon viimeisimmät softat.
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: Masked Jackal - 03.01.2013, 04:45:17
Ei ole kyllä ollut näiden ongelmia softat eikä hehkut. Itse miettisin tuota virta-/starttipuolta.
Jaksaako akku (tai startti) enää kirnuta tuon jälkeen riittävän ponnekkaasti?

Miksi mulla on semmoinen muistikuva, että olisin kuullut näiden starteissa olleen vaivoja?
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: VäLKKy - 03.01.2013, 08:09:02
Itse en kanssa usko softavikaan...
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: Mikke V50 - 03.01.2013, 12:18:24
Akku on testattu. Joulun pakkasten aikaan latasin akun täyteen yön aikana ja kokeilin startata eberillä lämmittämisen jälkeen ja mitään eroa ei ollut. Sahata piti kauan......Ja mitään eroa ei ole sillä, että onko eberi ollut päällä 20, vaiko esim 45 min
No ensi viikolla on 140 tkm huolto ja käskin samalla vähän tutkia, että löytyisikö mitään syytä tähän.
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: V50R - 03.01.2013, 20:19:10
Hmmm ??

Kosketko kaasupolkimeen ennen kuin starttaat ??
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: Mikke V50 - 03.01.2013, 22:37:50
En koske ikinä kaasupolkimeen startatessa.
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: VäLKKy - 04.01.2013, 08:11:16
Olisko sit hehku(t) pimeenä? Oletko koittanu ilman lämmitystä käyntiin pakkasella...?
Otsikko: Vs: V50 2.0D. Käynnistysongelmia Eberin kanssa
Kirjoitti: Mikke V50 - 04.01.2013, 14:40:59
Olen kokeillut. Ja hyvin lähtee vielä -15 astessakin ilman eberiä tai lohkista. Ei tarvi kuin käntää virta-avainta, niin heti käynnistyy.
Tänään aamulla lämmitin auton eberillä noin 15 minuuttia, niin lähti aivan normaalisti käyntiin. Pakkasta oli vain jotain -5 astetta. Ongelma ilmenee nimenomaan kovilla pakkasilla, jotain yli 15....
Pitää varmaan katsoa yleismittarilla hehkujen jännite, kun auto on lämmitetty eberillä. Tai että tuleeko sinne virtaa silloin kun pitäisi.
Onkohan tuossa toista lämpötila-anturia, joka mittaa ulkolämpötilan. Yksi ainakin sijaitsee vasemmassa peilissä, joka näyttää koetaululla lämpötilaa. Tämä reistaili syksyn sateilla ja näytti mitä sattuu, mutta nyt talvella on näyttänyt ihan oikeaa lämpötilaa. Missähän sijaitsee anturi, joka mittaa moottorin lämpötilaa.