Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: Ideat - 08.01.2013, 19:41:26
-
Elikkäs auto lupailee startatessa, että lähtisi käyntiin mutta sammuu samantien, kun avaimen löysää pois starttaus asennosta. Auto on ennen tätä toiminut hyvin eikä ole ollut mitään käynnistyksen kanssa ongelmia ennen tätä päivää. On tarkistettu että saa bensaa, pumpun rele, sytytys että saa kipinän. Hieman ihmetyttää et mikäs tuolle nyt yhtäkkiä olis tullut? Eilen oli aikas kostea päivä joten olisiko jokin voinut ottaa hieman itseensä siitä?
Kaikki apu on tervetullutta. :)
-
Antaako lediloota vikakoodeja?
-
Ei anna. Unohtui mainita siitä. Normaalit 1-1-1 vain tulee.
-
Miten kipinä on tarkastettu, miltä jakajan kansi näyttää sisältä?
-
Tulpille asti tulee kipinä. Jakajan alle en ole kurkannut vielä, mutta huomenna koulun jälkeen voisin kurkata sinne miltä siellä näyttää, mutta kansi ja pyörijä on vaihdettu alle 10 tkm sitten.
-
Tarkista sulakkeiden eheys ja kaikki maadotukset konehuoneesta. Onko tässä ne pyöreät sulakkeet, käytä ne irti. Luultavasti heikko kipinä ja ei käynnisty.
-
On juu pyöreet sulakkeet toistaiseksi. Pitääpäs huomenna alkaa katsoon tota sähköpuolta et mikäs siel oireilee. Sitten alkaa uudestaan pähkäileen.
-
Auto oli aamupäivän lämpimässä tallissa ja vika häipyi sen samantien. Auto lähtee käyntiin eikä mitään oireita tällä hetkellä. Illemmalla alkaa katsoa kuitenkin nuo em. kohteet läpi jos sieltä paljastuisi se vika sitten.