Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: V70 turbo - 17.01.2013, 17:12:06
-
Eli alkoi jäähdytinnesteet kiehumaan ja pinta seilasi ylös alas paisarissa. Vein Käyttöautoon tampereelle.
Joku pohja kuulemma palanut puhki, uusiminen maksaa 1600e, auto on S80 D5 vm. 2004, aj.130tkm.
Onko olemassa muita vaihtoehtoja kuin tuo uusiminen?
-
Ei, mikäli haluat saada sen toimimaan. Mutta halvemmalla ehkä selviää ostamalla korjatun pohjan ja asennuttaa sen pikkupajalla.
-
Pelkän lämmönvaihtimen uusinta ei maksa noin paljoa. Siinä on pakko olla mukana myös muita varaosia lämmittimeen.
-
Tuonne kannattanee ottaa yhteyttä:
http://autosahkotyotahonen.fi/index.php?id=76
"Jos lämmittimesi kadottaa jäähdytinnestettä niin vuotosyy
saattaa olla lämmittimen rungossa - ota yhteyttä
Kauttamme saatavana kunnostetut lämmönvaihtimet vaihto-osana."
Eli jos joku pohja on kuulemma puhki, niin se on sitten tuo lämmönvaihtimen pohja.
Tuossa kuvien kera tuo lämmönvaihtimen pohja
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=783.0
-
Ok, eli siis ei ole pakko vaihtaa koko lämmitintä. Ei nyt viitsisi sijoittaa noin paljoa vanhaan autoon.
Viskarilla on kuulemma pohjia, eri asia vaihtavatko volvolla osia siihen vai tarviiko hakea auto pois...
-
No niin, homma ok, hain käytetyn osan viskarilta ja laittoivat käyttöautossa kasaan, polttimon runko 150e (käytetty) työt volvolla 530e :)
-
työt volvolla 530e :)
Siis pelkkä lämmönvaihtimen uusinta? Ei saat...na!
-
On kyllä aivan poskettoman törkeä hinta! Ei näemmä mitään rotia tuossa hinnoittelussa.
-
Joo ne purki sen ja vaihtoi pohjan, aika suolasta, en ois sinne muuten vienyt mutta en tiennyt että vika on lämmittimessä ja tiesin että bilian takuu ei korvaa sitä... No sekin takuu loppuu 21.1.13 niin eipä tarvi asioida enään käyttöautossa :)
Mitä nyt ulkoa muistan niin laskussa oli purun ja kasauksen lisäks vikakoodien luku n.50e, jäähdytinnesteet n.50e, koekäyttö n.50e ym..