Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: V70 turbo - 17.01.2013, 19:32:31
-
Onnistuukohan noiden four-c tolppien vaihto normaaleihin mitenkään?
3200e maksaa käyttöautossa kierros, ebaystä löytyi muutamat mutta nekin oli uudempiin malleihin, onko kukaan löytänyt edullisempaa paikkaa hankkia?
-
Mitä pari juttua googlella löytyi niin epäilivät että operaatio aiheuttaisi kasan vikakoodeja. Semmoinen tieto löytyi että S60:seen saa myös Monroen tekemänä noita iskareita maailmalta ja olivat halvemmat kuin orkkikset:
http://www.volvoforums.org.uk/archive/index.php/t-165174.html (http://www.volvoforums.org.uk/archive/index.php/t-165174.html)
-
Joo, monroeta pitääs tosiaan saada tuohon.
Ilman tarkempia autontietoja tai varmistusta näyttäisi siltä, että meidän kautta saisi hyvinkin alle kahdella tontulla koko kierroksen noita tolppia
-
Vissiin noi alkuperäisetkin on monroe/öhlins. Mutta hyvä tietää että saa edukkaammin jos ja kun alkaa korkkaan nuo vanhat :)
-
http://www.mister-auto.fi/fi/etuiskunvaimentimet/monroe-c2501_g900001_a037C2501.html
-
Onnistuukohan noiden four-c tolppien vaihto normaaleihin mitenkään?
3200e maksaa käyttöautossa kierros, ebaystä löytyi muutamat mutta nekin oli uudempiin malleihin, onko kukaan löytänyt edullisempaa paikkaa hankkia?
Tuossa syssymmällä kävin leikkaamassa Viialan Multikaarassa yhdestä romutetusta V 70 hieman peltiä omiin tarpeisiini niin siinä autossa oli ko. alusta.
En tiedä kilometrejä enkä katsonut, että oliko kaikki tolpat tallella mutta auto lienee siellä pihalla vieläkin. Ehkä kannattais kysyä vähän taustoja.
Voisi olla hyvinkin huokeat kun ymmärsin, että se lähtisi paalaamoon
-
Jos ne on todellakin Öhlinsin iskarit,ovat varmastikin huollettavissa.Ainakin kaksipyöräisten ja m-kelkkojen Öhlinsit ovat korjattavissa/huollettavissa.Kannattaa kysyä asiaa jostain iskarihuollosta joita löytyy ympäri Suomea: http://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php?topic=11964.0
-
Toi huolto homma tarviikin selvittää :)
-
Mikä tilanne iskareissa? Pystyivätkö huoltamaan/korjaamaan ne?