Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: bifuel - 22.02.2011, 14:45:27
-
Tervehdys! Ostin tässä elämäni ensimmäisen Volvon, V70 '99. Seuraavanlainen havainto tuli tehtyä:
Kaukosäätimestä ohjattuna kaikkien ovien lukot toimii kuten pitääkin. Mutta jos avaimella yrittää kääntää kuskin oven lukosta, ei mitään tapahdu. Avain kyllä kääntyy ovessa jonkun verran molempiin suuntiin. Takaluukun lukko toimii avaimella kääntäen hyvin.
Mitenhän tuota kuskin oven lukkoa lähtisi korjaamaan?
Edit: Otsikko muokattu kuvaavammaksi T:(Miksu)
-
Ihan ekana, ruuttaa aseölyä sinne saakelisti. Sitä lukkoa ei varmaan oo koskaan käytetty jos autossa on kaukkari.
-
Aivan samaa mieltä ;)
-
Kuten tuossa jo tulikin, on se todennäköisesti jumissa. Runsaasti aseöljyä, anna vaikuttaa ja pikkuhiljaa kääntelemällä saat liikkumaan. Älä väännä avainta pilalle.
-
Samaa mieltä edellisten kans.
Noin käy kun ei käytetä ja voidella lukkoja.
-
Ei paljoa voitelu lämmitä jos avain kääntyy pesässä enempi kun asteita, se liikehän on jotakin 90 asteen paikkeilla. Mulla oli joku kätevä purkanu sen mekanismin, asentanu lukkopesältä lukkomekanismille menevän, sinällään säälittävän tai huvittavan olosen tangon puoli kierrosta poskelleen, jolloinka avaimen käännöllä ei ollut vaikutusta mihinkään järkevään, paitsi että se sotki keskuslukon toiminnan. Lisäksi oletettavasti se sama seppä oli saanut tuon tangonretaleen vielä kiertymään ehkä 30 astetta ???.
Se täytyy sitten purkaa jotenkin typerästi se mekanismi, muistaakseni ensin kahvaa vähän ulospäin, sitten mekanismi irti ja sitärataa, oli aika raivostuttava vekotus kasata kun ei sinne näe yhtään mitään sinne mekanismin tykö.
-
Vm.1999 V70 autossani kuljettajan ovilukko jumittaa. Ovi lukittuu avaimella aivan pehmeästi, mutta kun lukkoa yrittää avata, avain kiertyy takerrellen vain hieman. Samalla nuppi vähän heilahtelee. Kun avaimella aikansa hellästi ”narrailee”, niin avain ehkä kiertyy kunnolla ja lukko aukeaa - tai sitten tunnin päästä, jos vaimo on ollut pulassa.
Onkohan vika itse lukossa, vaiko jossain mikrokytkimessä, mistä tällä foorumilla jossain mainitaan?
Jos tulee lukon vaihto, niin meneekö avaimet ja ohjelmoinnit, sekä muuta uusiksi? ”Sinisen” lukot/osat taitaa olla timanteista tehtyjä, joten mistähän voisi saada lukkoremonttiin halvempia osia?
Lukkoa olen CRC:llä kaikista aukoista rasvaillut, akkua irti pitänyt ja sulakkeet rasiasta tarkastanut. Kaukosäätimellä en ole voinut toimintaa tarkastaa, koska se on ollut jo vuoden pelistä pois – viaksi olen arvellut oven saranapuolen johtokatkoja, kuten siinä oli takaluukun johdotkin.