Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Hälle - 27.02.2013, 22:16:15
-
Eli otsikon kone temppuilee välillä. Esimerkiksi viime viikolla lähti käyntiin ja kun lähti liikkeelle ei vastannut enää kaasuun sekä kävi erittäin alhaisilla kierroksilla. Silloin autoon laitoin lisää bensaa ja vaihdoin suodattimen. Tänään aamulla taas töihin ajaessani auto alkoi kehällä hyytymään noin 80km/h vauhdissa ja vitos vaihteella, laitoin sitten pienempää sisään ja kaasua lisää. Siinä nykiessä pikkumatka jonka jälkeen toimi normaalisti rampille asti ja sitten taas että ei meinaa vastata kaasuun. Töistä lähtiessä kävin tankkaamassa autoa ja ei taas mitään vikaa, toimi normaalisti. Autoon on myös vaihdettu tankkipumppu viime vuoden puolella joten siinä ei pitäisi olla vikaa. Huomenna olen tutkimassa auton ja tutkin myös tankkipumpun, onko viisaammilla muita ideoita? ja huom auto ei ole temppuillut kun bensaa on ollut yli puolentankin, ainakaan vielä..
-
Antaako vikakoodia? Mistä ostit pumpun ja kenen tekemä. Sytkän osia vaihdettu milloinkaan?
-
Ei anna. Pumppu on motonetistä, valmistajasta ei tietoa. Tulpat,johdot,virranjakajan kansi ja pyörijä on vaihdettu myös muutama kuukaus takaperin.
-
imuputki kaput? mittari paskana?
-
Kuuluuko tankkipumpun surista kun se on otettu irti eli on takakontissa ja laittaa virrat päälle