Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: macmax - 24.03.2013, 12:27:19
-
morjensta kaikille :)
Tarvitsisin kipeästi neuvoja/ vinkkejä seuraavan laisessa probleemassa..
Auto tärisee voimakkaasti kierroksilla 2000rpm, muilla kierroalueilla ei tärinää esiinny, kyseinen tärinä on aina samalla kierrosalueella ajettaessa, paikallaan ollessa ja kiihdyttäessä, eli ei ainoastaan veto päällä.
Mitään sivuääniä autosta ei kuulu koneesta tai laatikosta ja käynti on tasaista lukuunottamatta tyhjäkäyntiä kylmänä joka on "raskaan" kuuloinen, joskus täristää lievästi kylmänä imun kytkeydyttyä pois päältä.
Auto on ihmeellisen ärhäkkään tuntoinen ja kiihtyy yllättävän reippaasti ja eilen huomasin että konetta hyökkäyttäessä myös savuttaa aika kivasti, savu on sinertävää..
mistä tuo tärinä voi todennäköisesti johtua?
auto on siis Volvo V40 1.9TD, vm:97, ajettu 240tkm
kiitos vastauksista jo etukäteen :)
-
Syökö öljyä tai nestettä?
En haluais manata, mutta noilla kilsoilla saattaa alkaa kansiremppa oleen ajankohtainen.
-
ei näytä syövän kumpaakaan, ja öljyt on ihan ok väriset, samoin neste
-
up... tärisee tärisee
-
eipä täältä isommin apua ole :( palstat keskittyy enemmänkin lippiksistä ja ryyppäämisestä keskusteluun kuin tekniikkaan :'(
-
No jos aloitettaisiin halvimmasta päästä eli katsomalla moottorin tuennat, että löytyykö sieltä matoja? Eritoten se jakopään tuenta
-
niiden vaihtoon on jo varattu aika, näyttää ehjiltä mutta hivenen löysän oloiset, voiko tärinää aiheuttaa esim liian korkeat ruiskutus paineet "syöttö"?
-
kaksoismössö vauhtipyörähän sieltä on mennyt, paska lähtee paaliin, ostin 2006 c mersun ja harrastepuolella pysyn jenkki vehkeissä. lyhyt oli meikäläisen historia volvojen ratissa, ei oo mun vehkeitä :idiot2:
-
Puritko vai miten todettu?
-
Onko näissä muka kaksoismassa? luulin että on ihan kovalimppua kaikissa jotka ei ole commonraileja.
Eikös tämä vehje ole kaikkiaan mekanisella lucasinpumpumpulla ja esikammiokone? suuttimissa paskaa voisi olla se yksi oire. Kun nyt on se mersu niin elä paalaa vaan myy jollekkin joka tuntee volvot niin saa hyvän pelin ajoon vielä.
-
Onko näissä muka kaksoismassa? luulin että on ihan kovalimppua kaikissa jotka ei ole commonraileja.
Siksi mää sitä kysyinkin :)