Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Tuunaus ja Autohifi => Autohifi => Aiheen aloitti: Shikaka - 24.03.2013, 17:36:43

Otsikko: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Shikaka - 24.03.2013, 17:36:43
Olen koittanu ratkoa ja googletella vikaa, mutta ei onnistu.

Kysymyksessä rakas kesäauto vw kupla. Soittimen laittaa normaalisti päälle ja kuuntelee musiikkia niin kaikki toimii moitteetta. Kunnes kääntää virrat päälle alkaa hyvin pientä surinaa kuulua, ja kun laittaa vilkun päälle alkaa subbari paukkua samassa tahdissa. aiemmin kyseisen paketti oli volvossa jossa se toimi moitteetta.

Kokeiltu toista rc:ta, toinen soitin, virtajohto akulta suoraan ja soittimen johdotukset tarkistettua. Ja lisämaadoitusta soittimen rungosta maahan ja rca:n lisämaadoitusta runkoon.

Nyt en kerta kaikkiaan tiedä mistä tätä ongelmaa lähteä purkamaan. Voiko jossakin virta mennä maihin? Vai maadoitus jossakin haprasta?

Neuvoja otetaan vastaan lämpimin mielin. Tähänkin varmaan joku yksinkertainen vika mutta ei saanut hävitettyä mitenkään.
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: juppi79 - 25.03.2013, 14:24:32
meneekö virtajohto ja rca vierekkäin??

Onko rca jotain ns. halpis kamaa?

Vahvistimen maadoitus pellille tehty?
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Shikaka - 25.03.2013, 17:45:01
meneekö virtajohto ja rca vierekkäin??

Onko rca jotain ns. halpis kamaa?

Vahvistimen maadoitus pellille tehty?

Kokeiltu kaikki erillään ja kaukaa toisistaan

Halpa-hallista ostin toisen(nirunaru), menee ilmeisesti halppis osastoon?

Vahvistimen maadoitus suoraan akulle

Ja akun jännite 12,45V
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: juppi79 - 25.03.2013, 20:04:29
kuuluuko tuo ääni vaan bassosta? on se ainoastaan vahvistimen perässä? Onko minkä merkkinen lankku kyseessä?
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Shikaka - 25.03.2013, 20:38:57
SPL Audio 475, ja tuosta lähtee  2x8" ja etuovien pikkukaiuttimille. Voi olla mahdollista että tuokin sökönä, kumma tuo vilkun käyttäytyminen kun ottaa kaiuttimineen. Tällä kokoonpanolla kokeilen ensimmäistä kertaa, ennen ollut yksi 12" tämän perässä ja toiminut moitteetta.  Kanavatkin riittävät mutta loppuuko vahvistimelta vaan yksinkertaisesti virta tai tuo on sökövahvistin  :-[
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: AtAi - 25.03.2013, 20:54:02
vahvistin sökö-
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Divi - 25.03.2013, 21:02:01
vilkun vaikuttaminen viittais vahvasti sinne soittimen päähän, mutta se voi toki viakuttaa rca:n maahan ja sitä kautta vahvarin potentiaalieroon jne jne jne.. Veikkaukset vahvistin, vahvistimen maadotus taikka soittimen maafolio. Palikoita kavereilta lainaan ja koittamaan missä vikaa.  ;)
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Shikaka - 26.03.2013, 16:50:36
Toista vahvistinta kokeiltu ja sama homma jatkui. Täytyy varmaan mankan perästä ottaa vain tuo ääni ettei laita vahvistimia  >:( Samalla dieselvolvon akulla koitettu.

Pitää keksiä mitä seuraavaksi kokeilee..
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Divi - 26.03.2013, 17:19:18
Koita muuttaa vahvarin maadotuspistettä
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: tombrez - 26.03.2013, 18:27:22
vaffin maadotus siihe mahollisimman lähelle vaffia, sit rca kauas virtajohdoista perässäkin :) ja tuo vilkku homma kyl viittaa soittimeen? mikäs soitin sulla on?
Otsikko: Vs: Häiriö subbarista
Kirjoitti: Shikaka - 29.03.2013, 16:30:22
Vika ratkennut, virta ei vaan riittänyt soittimelle jakorasiasta. Joten pelkkä virtajohdon vetäminen mankalle auttoi. En tiedä miksei se aiemmin toiminut kun kokeilin mutta nyt pelitti  8) Nyt lumien sulamista odottamaan ja kiitoksia vinkeistä  :hello:

(http://i247.photobucket.com/albums/gg131/kukusha142/taka_zps3c5f2412.jpg)