Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: mpo69 - 09.04.2013, 21:27:37

Otsikko: Sähkövikaa
Kirjoitti: mpo69 - 09.04.2013, 21:27:37
Pari päivää sitten autoni, S60 D5 vm. 08, inforuutu ilmoitti seuraavaa: "polttimovika, sivuvalo". Kiersin auton ja totesin keulasta kadonneen valoja eli kummatkin parkit ja sivuvalot (ne oranssit) oli mykkiä eli yhteensä neljä polttimoa.

Tätä polttimovikaa huusi tähän päivään saakka, kunnes tapahtui ihmeparantuminen; herjaa ei inforuutuun tullut ja kaikki valot toimivat.

Epäilemättä jossain on kuitenkin jotain häikkää. Onko kellään ideaa mistä vikaa lähtisi etsimään tai jopa omakohtaista kokemusta oireista?
Otsikko: Vs: Sähkövikaa
Kirjoitti: Masked Jackal - 10.04.2013, 10:09:35
Laitappa kaikki takaparkkipolttimot uusiksi. Niissä on monasti sitä ongelmaa, että vaikka lamppu palaa niin sen resistiivisyys on muuttunut ja yksikkö tulkitsee sen vialliseksi.
Otsikko: Vs: Sähkövikaa
Kirjoitti: mpo69 - 10.04.2013, 10:25:29
Laitappa kaikki takaparkkipolttimot uusiksi. Niissä on monasti sitä ongelmaa, että vaikka lamppu palaa niin sen resistiivisyys on muuttunut ja yksikkö tulkitsee sen vialliseksi.
Miten nämä takavalot voivat vaikuttaa etuvalojen palamiseen/palamattomuuteen? Takavaloissa ei ollut silmämääräisesti mitään vikaa.