Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: Salamanteri - 24.04.2013, 09:40:18

Otsikko: V50 -04 hankaava ääni edestä kun kiihdyttää
Kirjoitti: Salamanteri - 24.04.2013, 09:40:18
Tervehdys. Nyt ois taas etädiagnostikoille pohdittavaa.

Aamulla töihin ajaessa huomasin, että kuuluu hankaavaa ääntä jostain edestä kun kiihdyttää. Meinasin ensin, että ois ollu jotain jarrupalan välissä kun vaihdoin sunnuntaina kesäkumit alle ja ääni loppu aina kun painoin jarrua, mutta tuntui enemmän olevan niin, että ääni loppu kun päästin jalan kaasulta.

Tää kuuluu siis enemmän pienissä nopeuksissa. Pahimmillaan oli moottoritiellä madellessa 10-30km/h kakkosella tai kolmosella. Suuremmissa nopeuksissa ei tuntunut kuuluvan (4 tai 5-vaihteella ajaessa). Välillä tuntu että hankaus hävis kokonaan mutta välillä tuli sitten takasin.

Mistäs kannattais lähteä vikaa etsimään? Auto on bensakoneella ja manuaalivaihteistolla. Ajettu n. 170tkm.

Lähihistoriasta sen verran, että noin kuukausi sitten on vaihdettu eteen molemmille puolille iskarit ja jouset ja sunnuntaina vaihtelin kesäkumit alle.
Otsikko: Vs: V50 -04 hankaava ääni edestä kun kiihdyttää
Kirjoitti: VäLKKy - 26.04.2013, 09:53:11
Vakioveikkauksena pyöränlaakeri.

Onko vaihdettu? :)
Otsikko: Vs: V50 -04 hankaava ääni edestä kun kiihdyttää
Kirjoitti: joans - 28.04.2013, 00:47:34
Itsellä oli C30:ssa pikkukiviä mennyt renkaan navan sisään, josta aiheutui metallista kirskunta ääntä. Lähti sitten täys kiihytyksillä ja parilla agressiivisella jarrutuksella pois. Kerran jouduin huollon yhteydessä tästä hälyäänestä sanomaan, kun ei tuntunut millään lähtevän. Huollon pojat sitten talttapääruuvarilla oli naputellut niitä pois.

Näin keväisin tämä ilmiö lähes päivittäinen noiden irtohiekkojen takia. Kannattaa tutkailla voisiko johtua tästä. Itsellä myös ongelma vain ja ainoastaa kesäaluilla (Volvon Mestrat).
Otsikko: Vs: V50 -04 hankaava ääni edestä kun kiihdyttää
Kirjoitti: VäLKKy - 29.04.2013, 08:18:42
Itsellä oli C30:ssa pikkukiviä mennyt renkaan navan sisään, josta aiheutui metallista kirskunta ääntä.

Ne kivet oli varmaankin jarrulevyn ja sen suojakilven välissä, ei sentään navan sisällä! :)
Otsikko: Vs: V50 -04 hankaava ääni edestä kun kiihdyttää
Kirjoitti: joans - 29.04.2013, 15:46:02
Ne kivet oli varmaankin jarrulevyn ja sen suojakilven välissä, ei sentään navan sisällä! :)

Näin juuri! Väsymys verotti  :o
Otsikko: Vs: V50 -04 hankaava ääni edestä kun kiihdyttää
Kirjoitti: Salamanteri - 14.06.2013, 22:58:14
Jahas. Tää taiski mennä ihan oman tyhmyyden piikkiin. Toisen etupyörän pultit oli päässy löystymään. Ei sen kummempaa. :idiot2: