Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Rahtari84 - 09.03.2011, 18:30:28
-
Elikkäs menee normaalisti lukkoon avaimesta/kakesta. Mutta kun avaa niin ei aukea kuin sisäkahvasta vetämällä ja vänkärin oven lukko kyseessä. Mitäs tuolle osaisi tehdä? pystyykö korjaamaan vai meneekö uusiksi?.
-
Kannattaa poistaa oviverhoilu ja katsoa tuleeko lukkoyksikölle käskyt perille, vai löytyykö sieltä muuta hämminkiä.
-
Omassani on vastaava vika. En tiedä onko tyyppivika, mutta minun tapauksessa lukkopesässä olevista muovisista osista keltainen on haljennut keskeltä kahtia. Korjattavaissa vain vaihtamalla koko oven lukko.
-
Niimpä tietenki.. paljonkohan sinisellä tekee uusi lukko? sen verran ettei uskalla ajatellakaan. Toki romikseltakin saa mutta toimiiko kuinka pitkään?. saattaa toimia päivän tai vuosikausia.
-
Lukon hinta on varmaan 270e-300e haarukassa
-
Jos tuota mekaniikkaa pohtii, niin itselukkopesällä ei kai pitäisi olla mitään tekemistä kauko-ohjauksen kautta tapahtuvaan käyttöön. Ellei siellä ole joku osa juminut väärään asentoon. Kannattaa aukaista ja katsoa.
-
Jos tuota mekaniikkaa pohtii, niin itselukkopesällä ei kai pitäisi olla mitään tekemistä kauko-ohjauksen kautta tapahtuvaan käyttöön. Ellei siellä ole joku osa juminut väärään asentoon. Kannattaa aukaista ja katsoa.
Sekin voi olla mahdollista, kun se kuitenkin normaalisti lukitse oven kakella ja kuskinovesta avaimella vääntämällä. Pitää johan ilmat alkaa taas + merkillä niin ottaa ja tutkia että mikä siellä ahdistaa. Ainakin Crc:tä ruiskuttaa ja kunnolla sinne lukkoon ei se pahenna ainakaan.
-
Niin piti vielä kysäistä että onko tuota vänkärin lukkoa käytetty avaimella?
-
Niin piti vielä kysäistä että onko tuota vänkärin lukkoa käytetty avaimella?
Ei ole muuta kuin kuskinovesta erittäin harvoin laitettu lukkoon/avattu (muut ovet). Ja vänkärin puolen ovessa ei edes ole tuota avaimen reikää.