Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: pptalo - 21.07.2013, 17:50:54
-
Moi. Jakopää pitäisi vaihtaa, mitä tarvii ostaa ja tarvitseeko erikoistyökaluja?
Apulaitehihna
Jakohihna
Kiristysrissa
Taittopyörä? onko?
Vesipumppu? onko jakoremmi pyöritteinen?
-
Taittorissa kyllä.
Vesipumppua ei vaihdeta, ei kuulu huolto-ohjelmaan volvolla, eivät vuoda.
Osta A luokan osat.
Perustyökaluilla pärjää.
-
Taittorissa kyllä.
Vesipumppua ei vaihdeta, ei kuulu huolto-ohjelmaan volvolla, eivät vuoda.
Osta A luokan osat.
Perustyökaluilla pärjää.
A luolan osat? Merkkiliikkeestä vai onko SKF Gates sarja tarpeeksi hyvä?
-
Onko SKF Gates sarja tarpeeksi hyvä?
Ei tuon parempaa juuri ole.
-
Useampi kolleega noita Gatesin osia kehunut käyttäneensä omissa projekteissaan.
Asiansa ajavia ilmeisesti.
-
Ei tuon parempaa juuri ole.
Hihnat ja rissat tilattu 135 e. saa huomenna.
Mites kampuran pultti? pitääkö avata? uusia?
-
Hihnat ja rissat tilattu 135 e. saa huomenna.
Mites kampuran pultti? pitääkö avata? uusia?
Ei sitä pulttia tarvitse uusia mutta avata tarvitsee ja myös hihnapyörän 4 pulttia. Mulla on erikoistyökaluna puolenmetrin mittainen lattarauta jossa on reikiä jotka osuvat kahteen hihnapyörän pulttiin. Noin saa sen kampiakselin pidettyä paikoillaan että saa sen pultin auki. Pultin kierre on normaali oikeakätinen mutta välillä puolen tuuman vääntiöllä olevat työkalut eivät tahdo riittää kun on joku aikaisempi jeppe kiristänyt pultin varman päälle.
Apulaitehihnan kääntörullat kannattaa myös tarkistaa. Aina välillä löytyy kuiva laakeri joka ääntää ja pyörii alkuvauhdilla vaikka kuinka kauan. Rispaantuvista apulaitehihnoista ne useimmat jakopäävauriot taitavat tulla joten niissä kannattaa olla tarkkana.
-
Ja nyt muistin, olikos tässä venyvällä hihnalla ilmastointi? Onko paha rasti?
-
Kompressorin alta pultit pois niin kompressori siirtyy pari senttiä eteenpäin ja hihna löystyy ja saa sitä sitten hiukan käänneltyäkin että hihnan irti.
-
Nyt on jakopää vaihdettu. Jotain tämän auton suunnittelussa on hyvää ;)
Oli tosi simppeli vaihtaa ja merkit oli selvät, tilaakin on yllättävän paljon.
Ilmastoinnin venyvä remmi jäi vanhaksi kun sekin oli tilaustavaraa enkä tajunnut muita osia tilatessa sitä tilata.
Tosin se ei mene kampuralle ollenkaan niin tuskin aiheuttaa muuta tuhoa vaikka hajoaisikin.
Ensikertalaiselta 2.5 tuntia ja sekin sisälti jo naapurin kanssa jutustelua.
Kampurassa ei ollutkaan pulttia vaan mutteri 30mm. kannalla.
Taas voi turvallisin mielin porhaltaa 5 vuotta (paitsi jos joku ostaa tän väkisin :2funny:) sitten taas uudet ongelmat.
Kiitoksia vinkeistä.
-
Kyllä se ilmastoinnin remmi löytää särkyessään vaan tiensä sinne jakopään väliin :) Yleensä remmin kylläkin särkee kiinni leikkaava kompressori.
-
Kyllä se ilmastoinnin remmi löytää särkyessään vaan tiensä sinne jakopään väliin :) Yleensä remmin kylläkin särkee kiinni leikkaava kompressori.
Vaihdetaanpas sitten sekin, tilasin sen eilen ja tänään pitäisi olla noudettavissa.