Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: arim - 09.08.2013, 11:23:18

Otsikko: 2,5 D5 2002 kytkin
Kirjoitti: arim - 09.08.2013, 11:23:18
Mikähän aiheuttaa matka-ajossa kytkinpolkimen jäykistymisen? Ajetaan vaikka 30 km maantietä niin ensimmäisellä kytkimen polkaisulla kytkin on selvästi jäykempi kuin seuraavalla polkaisulla. Taajama-ajossa näin ei käy koska kytkintä käytetään tiheämmin.
Otsikko: Vs: 2,5 D5 2002 kytkin
Kirjoitti: (Miksu) - 10.08.2013, 12:06:48
Itse yleensä huomaan juuri tuosta polkimen jäykkyydestä lopussa olevan kytkimen, joskus on myös tuon oman huomioni jälkeen muutaman kuukauden päästä vaihdettu kytkin, kun oli alkanut luistamaan.  (asiakkaiden autoissa siis, jokaista tekemääni huomiota en toki voi vahvistaa, kun ei välttämättä enää näe koko autoa ikinä.)
En toki pysty sanomaan, että olisko sama juttu sun autossa, kun se tuntuma lähtee aina omasta jalasta, kun noita kytkimiä on tullu paineltua sadoissa (ehkäpä ennemminkin tuhansissa) autoissa ja tietää justiin, miltä sen pitää tuntua.
Mutta tossa nyt olis oma veikkaus...
Kytkimen työsylintereitäkin noista hajoaa aina välillä ja se muuttuva jäykkyys voi kyllä tulla sieltäkin.
Otsikko: Vs: 2,5 D5 2002 kytkin
Kirjoitti: Hifilux - 10.08.2013, 15:42:40
Ensiapuna kokeilisin vaihtaa uudet jarru/kytkinnesteet. Jos vähänkään työkalut pysyy kädessä, niin ei ole kummoinen homma. Eivät toki huollossakaan veloita tuollaisesta ihmeitä.
Otsikko: Vs: 2,5 D5 2002 kytkin
Kirjoitti: arim - 10.08.2013, 18:49:25
Ensiapuna kokeilisin vaihtaa uudet jarru/kytkinnesteet. Jos vähänkään työkalut pysyy kädessä, niin ei ole kummoinen homma. Eivät toki huollossakaan veloita tuollaisesta ihmeitä.
Ja nesteeksi riittänee DOT 4?
Otsikko: Vs: 2,5 D5 2002 kytkin
Kirjoitti: Hifilux - 10.08.2013, 19:29:54
Ja nesteeksi riittänee DOT 4?

Kyllä. Ei siihen vitosta saa laittaakaan kun niitä ei pitäisi sekoittaa keskenään. Ja ainakin tuossa omassa 2.5T:ssä se kytkimen ilmausnippa on ilmanputsarin alapuolella ja siihen pääsee suht helposti käsiksi.

Allekirjoittaneen autosta oli kytkimen työsylinterin tiiviste pettänyt 200 tkm nurkilla ja kytkinpoljin jäänyt kuulemma pohjaan, jonka vuoksi oli laitettu koko kytkin uusiksi. Se on tyyppivika näissä S60/V70 manuaaleissa. Vaihteiston kun joutuu käyttämään irti, että sen työsylinterin saa vaihdettua, niin sama sinne on samalla laittaa kaikki rojut uusiksi. Halpaa lystiä kuitenkin tomaattilaatikoiden vikoihin verrattuna  :)