Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: sysmis - 19.08.2013, 16:32:18
-
Elikkäs omistan s80:siä kaksi kappaletta.. toisessa on luistonesto(vm 1999) toisessa ei..(vm 2000) :( ja siinä toisessa missä on on kone kilahtanut.. onko mitenkään kotikonsteilla mahdollista sväpätä siitä toisesta kyseistä herkkua tohon toimivaan ?? ja sitten automaattiilmastointi on ja tossa toisessa ei.. onnistuuko ja mitä pitää vaihtaa jos onnistuu???? se paneli on erilainen onkohan se ohjaus siinä en oo alkanu purkaa mitään jos ei onnistukkaan... sit alkuperäinen radio ja ratti koska siinä on ne säädöt radiolle mahtaakohan johdotus olla sama etc..
paljon kysymyksiä :) niin ja toi toinen mihin pitäis saada herkut on 2.5tdi 2000 automaatti ja toinen 2.5tdi 1999 manuaali missä on noi kaikki herkut...
-
Siirto kuullostaa työläältä, kalliilta ja on mm. ohjelmista johtuen kotikonstein mahdottomalta. Jos siinä hyvinvarustellussa on rikkinäinen moottori, sen vaihto huonosti varustellusta onnistuu melko helposti jos on samanlainen.
-
parempi ruotokin siinä on :P joten kiinnostais jos vain jotenkin mahdollista ...
-
Ei valitettavasti onnistu. Se edellyttäisi jo tehtaan tietokantamuutosta, pelkillä osanvaihdoilla ja softilla kun ei auton identiteetti muutu man+DSTC > aut+DSTC
-
Ei valitettavasti onnistu. Se edellyttäisi jo tehtaan tietokantamuutosta, pelkillä osanvaihdoilla ja softilla kun ei auton identiteetti muutu man+DSTC > aut+DSTC
(Paitsi, jos siirtää kaikki auton ohjauyksiköt toiseen autoon ja lisäksi vielä sitten vaihtaa sen automaattivaihteiston manuaaliseksi :) )
-
Hemmetti , noinhan se onnistuisi jos luopuu automaagista :) Meni vähän ite sekaisin kun tuo alun postaus oli vähän erikoisesti jäsennelty
-
Et ottanut nyt huomioon yhtä olennaista seikkaa. Keksitkö mitä :) ?
No emmä keksi, toki ne herkutkin pitää siirtää..
-
Kuittasin tuohon ylemmäs , sori :)
Aika kipee homma anyway..
-
Kuittasin tuohon ylemmäs , sori :)
Luin mäkin vielä äsken pari kolme kertaa tuon, että kirjoitinko vaihteistojutun väärinpäin, mutta oikeinhan se meni :)
Mutta vastaus noihin muutoksiin on se, että todennäköisesti se ei onnistu, kun on mahdollista, että esim. ilmastoinnin panelia ei edes saa toimimaan siinä toisessa autossa, vaikka päällään rukoilisi.
-
Voiskohan tuon askin pitäminen automaattina onnistua jos synkkaa cemmin ja ecun uudelleen kimppaan avainten kanssa?
Voisi olla kokeilemisen arvoinen juttu...
-
Sitten on edelleen ongelma kun ABS yksikkö on mm. autosta missä ei ole automaativaihteistoa. Ei varmasti tule toimimaan.
-
jepulis vaihoin sit ton panelin ja laiton alkuperäsen poppikoneen paikoilleen.. toteama: tuntuu pelittävän kuten kuuluukin :D rattia en ole vielä vaihtanu joten radion ohjaus on vielä työnalla ja testattava.. edellinen omistaja oli katassu toisen antenijohdonkin...?? mihkähän se toinen koaksiaalikaapeli menee niinku fyysisesti???? ja sit oli joku pirun ohkanen sininen johto ratin alla irtonaisena???? menee siihen obd:n taakse ja sit herjailee hälytinvikaa onkohan tossa sireeniä tai pitääkö torven tööttää ku hälyttää nyt vain vilkut rätkyttää???????
-
ei sovi ei.. :( ei toimi radion rattiohjaus... :/ vattu....