Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Mekaaninen moottorin viritys => Aiheen aloitti: Zebe - 26.10.2013, 14:55:58
-
Kumpi nokka olisi parempi tehoihin/vääntöön nähden b23 vaparissa? A:ssa kun olisi enemmän asteita, mutta taas V:ssä olisi enemmän nostoa.. Ei varmaan suurta eroa kuitenkaan? Tällä hetkellä koneessa kiinni A-nokka, mutta taitaa olla hyllyssä V.. Ja sitten vielä että paljonkos b23a:ssa on vakiona puristukset? Eikös tuossa tasalakimännät ole?
Cam Lift (in) Dur. (in) Dur. (out) LSA
A 10.5 254 249 109
V 11.27 245.4
Ja kumpikos kansi virtaa vakiona paremmin, 398 vaiko 530 ruiskun kansi?
-
On suurta eroa.
V nokka kaikinpuolin parempi valinta isolohko vapariin
Ei automaattivaihteiston kanssa
-
Hae suoraan jostain K tai H nenä.
389 ja 530 ei taida erota toisistaa juuri lainkaa virtauksen puolesta vakiona.
Aika kiukkusesti lähtee farkku jossa on b23 ja laskettu kansi ja K-nokka. Kone tosin herää aika myöhään, eli vaatii noin 2000-3000rpm et tulee potkua. Yläkierroksilla on sitten menoo ainakin oman kokemuksen mukaan. Kiekasee helposti sinne kiekkamittarin punaselle puolelle.
-
Jos meinaat laittaa ne tuplat, niin niiden kaveriksi sopisi jokin "oikea virinokka".
-
En ole hommaamassa mitään nokkaa, jos hommaan niin varmaan tuon H:n.. En edes tiedä onko koko b23 kone tulossa itselle, mutta tässä mietin onko kannattavaa ja mitä saisi itseltä jo löytyvillä osilla aikaseksi.. En ole varma löytyykö itseltä tuo V-nokka, A-nokkahan tuossa koneessa tällä hetkellä kiinni ja yksi A-nokka on myös tallessa b200e koneesta.. Mut jos oikein tehoja lähetään vaparina ottamaan niin sitten tietenkin joku kireä nokka ja paljon muutakin osaa vaihtoon..