Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: raimom - 30.10.2013, 20:59:39
-
Koitin etsiä vanhoja juttuja pissapoika ongelmista mutta ei oikeen löytynyt juttua takalasin pesurista. Eli takalasin pesupumppu ei pyöri ja en löytänyt noin pikaisesti katsottuna kun säiliön täyttöputken etupuolelta yhden moottorin. Taitaa olla etulasille? Voisko joku kertoa missä takalasin pesurin pumppu sijaitsee että pääsis mittaamaan tuleeko sille sähköä, ja jos tulee niin vois vaihtaa sen. Kyselen sitten lisää toimenpiteestä kunhan edes löytäisin mokoman.
-
eikös se ole toisella puolella säiliötä eli sisälokasuojan puolella?
-
avaat konepellin ja sillä puolella mistä lisätää lasinpesu ainetta niin siel alhaalla on se pumppu, joudut irroittamaan lasinpesu säiliön sen täyttöaukon et saat lisää tilaa ottamaan moottorin pois, ahdasta vähän on mut kyllä se sieltä tulee, voi olla tiukassakin.
tämä ylimmäinen menee takalasille
(http://purku.net/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/e/5/e5147.jpg)
-
Okei siis olikin se pumppu jonka havaitsin täyttöputken vieressä ja sen voi siis nyppästä vaan ylös jos saa jotenkin siitä kiinni. Onko sen imupuoli jotenkin säiliön läpi vai letkunpätkällä hoidettu? Täytyy nyt ekana tietenkin mitata siitä pistokkeesta tuleeko jännitettä vai ei kunhan vaan saan napinpainajan avuksi.
-
onkos vuo pumput v70:ssä toisinpäin kuin kasipätkässä :o kun mulla takalasin pumpun virkaa toimittaa se alapuolella siinä telineessä oleva :idiot2: