Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Showroom => Aiheen aloitti: pete881 - 31.10.2013, 23:52:03
-
Laitanpa tästä mun romustaki jotain juttua. Ostin auton suunnilleen vuosi sitte täysin vakiokuntosena. Koskaan ei pitäny volvoon sekaantua, mut nyt niitä on jo kaks
Tähän mennessä tehtyä
Madallettu vähän. Edessä jonku mazdan jouset sopivasti lyhennettynä. Takana katkotut vakiot+hiacen iskarit.
Vanteet 8.5 ja 10x18 artec edition l 215/35 ja 225/40 renkailla.
Moottori d24tic jossa kiinni holset hx35, ite tehty pumppu 12mm kiinanpäällä, 3"putki, 300X600X75 cooleri. Laatikkona ydinlatauksen kestävä m46 ja kytkimenä sre.
Penkissäki käytiin joskus keväällä ennakot perseellään ja vakiocoolerilla. http://www.youtube.com/watch?v=gR95HZLPWVY Tehot oli tuollon 274hv 401nm 3bar paineilla. Hukkiksen puutteesta johtuen paineet turhan korkeet.
Vähä oli toi vakio cooleri pullistellu noilla paineilla
(http://imageshack.us/a/img62/6869/uymp.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/62/uymp.jpg/)
Kuukausi sitte laitoin auton seisontaan ku alko tekeen painetta sen verran jäähdytysjärjestelmään ja vaihdelaatikko hajos. Lähiaikoina nostetaan kone pois, ja tehään pientä pintaremonttia. Osia hommattu jo ehjä koneistettu kansi, 50mm hukkis, vaparin imusarja, toinen pakosarja ja peltinen kannentiiviste. Vaihdelaatikolle pitäs kans tehä jotain ku niitä meni 5 tai 6 tänä kesänä. Etutolpat tulee myös vaihtumaan säädettäviin.
Enskesälle jos nyt tehot sais ainaki samassa pidettyä ::)
Muutama kuva raadosta.
(http://imageshack.us/a/img703/4867/xp19.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/703/xp19.jpg/)
(http://imageshack.us/a/img17/8317/vcv9.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/17/vcv9.jpg/)
(http://imageshack.us/a/img34/2826/k5ee.th.JPG) (http://imageshack.us/photo/my-images/34/k5ee.JPG/)
(http://imageshack.us/a/img823/4875/upy5.th.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/823/upy5.jpg/)
Kuvia klikkaamalla pitäs päästä kansioon missä enempi kuvia
-
Tällekki tapahtunu sen verran, että nyt on kone irti ja purettuna. Kaikki kanget mutkalla, kannessa 2 halkeamaa venttiilien välissä ja muutamasta männästä renkaat poikki. Kannentiivisteessä ei ollu mitään vikaa, eikä ollu peltitiiviste :o
Nyt oon kahden vaiheilla pistetäänkö paaliin vai kasataanko budjettimoottori. Osia tohon ois nyt sen verran ettei tarvis enään ku männänrenkaat ja kk-laakerit, niin sais jonkulaisen koneen kasattua.
-
Tekniikka ei oo oikeen omaan mieleen, mutta tyylikäs ysikantti! O0
-
Tää sai purkutuomion, ku nistit pisti lasin sisään ja vei soittimet. Tänään kävin katsomassa 240:ä josta sovittiin kaupat. Tekniikka tulee siihen tästä. Onko tuo 940:n taka-akseli mahdollista sovittaa 240? 940 osat myynnissä tekniikkaa lukuun ottamatta.
-
Ei sovi 940 akseli 240:ppiin koska kiinnitykset ovat aivan erilaiset. On myös vähän leveämpi kuin 240 taka-akseli.
-
Ilmansuodatin taitaa olla jostain traktorista kotoisin? :juhau: Mitoitus lienee riittävä...