Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Renkaat ja Vanteet => Aiheen aloitti: massamaahinen - 04.11.2013, 18:54:06
-
Nytpähän tapahtui sellaista mitä en ole miljoonaan kilometriin ja 45 vuoteen vielä nähnyt. Ajellessani varoitti rengaspaineanturi oikean eturenkaan alhaisesta paineesta (0,6 bar) joten pysähdyin. Siellähän se eturengas näytti varsin littanalta ja kaivoin takakontista kompressorin esille täyttääkseni rengasta. Mutta kas kummaa, ruuvatessani hattua irti, venttili irtosi paukahtaen ja rengas tyhjeni kokonaan. Siinä sitten vararengas alle ja todellisella sekarengastuksella liikkeelle. Onneksi ei ole liukasta.
Messinkiputki (jonka sisällä itse venttiili on), oli irronnut. Onko kenellekään muulle koskaan tapahtunut tällaista? Tuo rengaspaineanturi on halkaisijaltaan melko iso joten sitä kierrettäessä tulee venttiiliin vääntövoimaa mutta luulisi, ettei venttiili noin saisi irrota. Näitä antureita sentään on maailmalla käytössä. Onneksi täältä foorumilta löytyi näppärä konsti uuden venttiilin asentamikseksi rengasta irrottamatta.
(http://www.mattikaki.fi/autot/venttiili.jpg)
-
Erikoinen on tapaus eipä ole vielä itselleni sattunut varmaan joudut rengasliikkeessä käymään että saa tuon paikalleen.
-
En kyllä ajatellut tuota korjata tai korjauttaa. Voisi onnistua hyvinkin sopivalla liimalla mutta koska uusi venttiili maksaa euron ja sen asennus ulkopuolelta onnistunee helposti, on järkevää vaihtaa tilalle uusi. Taidanpa vaihtaa kaikki samaan aikaan asennetut venttiilt. Tuossa Youtubelinkki venttiilinvaihto-operaatioon:
http://www.youtube.com/watch?v=k7PxVeaYCco (http://www.youtube.com/watch?v=k7PxVeaYCco)
-
Mistä noita työkaluja saa vois olla hyvä olla itselläkkin varalla.
-
Fixus myymälöissä 14.90e, 258-5540
-
Kiitoksia tiedosta täytyy käydä hakemassa. -H-
-
Tuo Youtuben työkalu löytyy googlaamalla numerolla 258-5540, eli niitä myy Motormarket Porissa.
Ja näköjään myös Fixus.
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/tubelesstyokalu.png)
Itse ajattelin yrittää selvitä miljoonalaatikoista mahdollisesti löytyvillä vastaavilla rojuilla. Suppilo,
joka juuri ja juuri menee reiästä läpi, pitää yrittää löytää ja venttiilityökalun ajattelin rakentaa
polkupyörän Dunlop-venttiilin kinnitysmutterista kiinnittämällä sen johonkin sopivaan varteen.
Mutta jos Keravalta löytyy tuollainen työkalusetti niin sitten voi olla, että päädyn siihen.
Maksaa Laserin omassa kaupassa suunnilleen saman verran punnssa kuin täällä euroissa.
http://www.lasertools.co.uk/item.aspx?cat=0&item=10860 (http://www.lasertools.co.uk/item.aspx?cat=0&item=10860)
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/lasertool.png)
-
Kävin tilaamassa Keravan Autosta. Valitettavasti tuo Fixuksen 14,90€ hinta oli tarjoushinta joka tarjous päättyi viime kuussa ja hinta on nyt 20,60€. Onneksi saan vanhana asiakkaana alennusta, joten ei montaakan euroa tule lisää hintaa. Huomenna saan vermeen ja kerron sitten, miten homma sujui.
-
Ootellaan kommenttia. :hello:
-
Noniin. Työkalut saapuivat ja hommiin. Mukana ei ollut käyttöohjetta, joten Youtuben video
oli todella hyvä asia. Homma sujui aivan kuin siinäkin. Ellei peräti vieläkin helpommin. :juhau:
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser1.jpg)
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser3.jpg)
Irrotus oli periaatteessa helppoa, mutta vaatii voimaa joten kun rengas oli auton takakontissa,
voimankäyttö oli hankalaa jakaa kun toisella kädellä piti painaa rengasta vastaan. Helpompi jos
rengas on autossa kiinni tai vaikka seisoo renkaan päällä. Irrotin venttiilin varaosaliikkeen
edessä kun piti saada venttiilin mitta selvile.
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser4.jpg)
Irrotuskoukulla on hyvä puhdistaa venttiilireikä myös sisäpuolelta.
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser7.jpg)
Seuraavaksi uusi venttiili kierretään työkaluun kiinni. Älä kiristä liikaa jotta irrotus sujuisi helposti.
Asennus sujui todella vauhdikkaasti. Laitoin hieman silikonirasvaa venttiiliin ja panoin venttiilin läpi.
Meni kuin (tässä kukin saa kuvitella mitä haluaa) veitsi kuumaan voihin, vai miten se sanonta oli?
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser5.jpg)
Venttiili puristuu kasaan ja kääntyy sivuttain minkä vuoksi se mahtuu hyvin reiästä.
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser6.jpg)
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser8.jpg)
Ilmat sisälle ja toteamus, että hyvin pitää.
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser9.jpg)
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Katsoessani venttiiliä, siinä oli hämmentävä merkintä: 78/14/1. Ei kai tuo vaan ole valmistusvuosi?
Ostin renkaat pari vuotta sitten ja ne asennettiin odottaessani keravalaisessa autonrengaspajassa.
Olin vieressä ja totesin, että asentaja otti vanhan venttiilin pois ja asensi uuden tilalle, kuten yleensä
on tapana. Mikäli venttiili on 70-luvulta, en ihmettele sen hajoamista vaikka kuinka on sakalaista laatua..
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/11599829/laser10.jpg)
-
Meillä yks kilpurin rengas alko vuotaan tosta venttiilin metalli ja kumiosien välistä, olis voinu tapahtua huonommalla tuurilla samanlainen irtoaminen mutta ajossa.
-
Melkein uskaltaisin väittää ettei tubeless-venttiiliä ollu viä -78 keksitty.
Eit. Tai ei ollu ainakaan yleisesti käytössä.
-
Melkein uskaltaisin väittää ettei tubeless-venttiiliä ollu viä -78 keksitty.
Eit. Tai ei ollu ainakaan yleisesti käytössä.
Varmasti oli, -73 Ala-Malmin essolta sai tyhjän tubelesventtiilin lainaksi kun fillarin rengasta piti täyttää ( silloin oli vielä palvelevia huoltsikoita )
Aika wanhasta keksinnöstä on kuitenkin kyse (http://en.wikipedia.org/wiki/Tubeless_tire) ::)
-
Meillä yks kilpurin rengas alko vuotaan tosta venttiilin metalli ja kumiosien välistä, olis voinu tapahtua huonommalla tuurilla samanlainen irtoaminen mutta ajossa.
Kylläpä näitä on nyt sattunu. Itelläki alko loppu kesästä vuotaa samasta välistä! :o
-
Melkein uskaltaisin väittää ettei tubeless-venttiiliä ollu viä -78 keksitty.
Eit. Tai ei ollu ainakaan yleisesti käytössä.
Minä asennutin vuonna 1971 Mazdan piilofarmariin Tubelessrenkaat samana vuonna kun alkuperäiset rättirenkaat kestivät vain 10000 km. Silloin niiden käyttö pakettiautossa oli vähän kuin niillä rajoilla, koska määrykset vaativat kuusikudoksiset renkaat ja tubelessrenkaissa oli vain neljä. Sensijaan kantavuus ylitti kirkkaasti vaatimukset joten niillä sitten mentiin.
Tubelessrengas keksittiin Wikipedian mukaan jo 1928 mutta poti alussa melkoisia ongelmnia kunnes viimein vuodesta 1955 niitä on käytetty ensiasennusrenkaina monissa autoissa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tubeless_tire (http://en.wikipedia.org/wiki/Tubeless_tire)
-
Eikö kellään ole mitään kantaa tuohon numerosarjaan 78/14/1?
-
Eikö kellään ole mitään kantaa tuohon numerosarjaan 78/14/1?
Laitas vielä parempi kuva niin aletaan arvailemaan.
Olisin melkein arvannut valmistajan tuotenumeroksi mutta...
Pyörittelin tänään vastaavia tuotteita käsissäni ja samanlaista numerosarjaa ei silmään osunut.
Erilaisia numero- ja kirjainsarjoja kyllä löytyi ilman ymmärrettävää logiikkaa.
-
Irtosi minultakin, tosin ilmaa lisätessä. On siis vuotanut tuo tubeless venttiili. Hienoa että ohje löytyi! :)