Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Joniq - 05.11.2013, 16:46:38

Otsikko: 850 -96 hälytin&ajonesto
Kirjoitti: Joniq - 05.11.2013, 16:46:38
Löyty useampikin aihe ja nämä on jo koluttu läpi...  Tosiaan auto jäi aamulla kaupan pihaan kun hälytin hyppäs päälle kaupasta tullessa. Enkä vielä silloin tiennyt tuota sulake 6 irroittamista. Nyt se on tiedossa ja patteritkin vaihdettu, en vaan saa aktivoitua tuota kaukosäädintä enää. On kokeiltu sitä 0-2 5 kertaa hommaa. Vinkslattu miten sattuu, ei vaan lähde säädin toimimaan. Pitäny nappulaa pohjassa "pitkään" ei auttanut ja mitä näitä muita ohjeita tuolta netistä löytyikään.   Liekkö jotain muita niksejä vielä??

Toki voi olla että on joku jo valmis aihe jäänyt huomaamatta. Kertokaa toki ja poistakaa tämä. Auttaisi kovasti....
Otsikko: Vs: 850 -96 hälytin&ajonesto
Kirjoitti: ilmari - 08.11.2013, 09:38:19
vaihdoitko varmasti siihen kaukosäätimeen oikeanlaisen patterin eikä tavallista.minulla kakessa lukee merkkinä ENFORCER,tämä ainakin vaatii 12 volttisen patterin,semmoisen saa ainakin kamerakaupasta.tuossa oli auton ostettuani vain tavallinen patteri,ei toiminut sillä.nyt on vielä patterin kontaktissa ajoittain häiriötä,toimii kun kakea vähän ravistaa,en ole vielä viitsinyt tuota avata.
Otsikko: Vs: 850 -96 hälytin&ajonesto
Kirjoitti: Joniq - 08.11.2013, 15:08:04
Alkuperäinen patteri oli CR1220 3 volts ja samanmoiset vaihdoin tilalle.