Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: pitsapeku - 16.11.2013, 15:03:12
-
Termos! Elikkäs laiteltiin volleen uudet ristikkonivelet kun tärryytti, tärinä loppui, mutta jäi mietityttään että se kardaani oli tosiaan VAIN 35mm? Kun varaosaliikkeissäkin ihmettelivät että pitäisi olla 50mm? Volvoon suunitteilla turbo mutta ei kai tommonen rimpulakardaani tule mitään kestämään? Onko teillä asiantuntijoilla tietoa mistä voisi saada 50mm kardaanin passaako esim 740 volvon kardaani? Kun sain kaverilta 760 turbodiesel vaihdelaatikon siinä oli pätkä kardaania kiinni joka näyttäisi olevan paksumpi kuin se 35 mikä omassa volossa, meneeköhän tuo alkupätkä heittämällä vai pitääkö se ottaa irti suosiolla ? :)
Kiitokset vastanneille. :)
-Janne
-
Etupätkä joko 44.5 mm tai 50.5 mm. Kardaanin laippaa myös pientä tai isoa. Takana eri paksuista kiinteää tai kumivaimennettua pätkää. Takana aina iso laippa. 240 kardaani eri mittainen kuin 740. D24 kardaani 4cm pidempi kuin vinokoneessa. Jokaiselle laatikolle oman mittainen etupätkä. Takana aina vakio pituus.
-
tässä 740 mistä on otettu on ainakin sama vaihdelaatikko eli nappivitosella oleva ja kumellahan tämäkin :)
hmm?
-
Pikku kardaanin etu osa ei käy ison kardaanin takaosaan ja päin vastoin. 740 kardaani on laippojen puolesta ok, mutta pituutta taitaa olla enempi kuin 240 vastaavassa.
-
noh sitte kai se pitäis alkaa metsästää d24 isompaa mahdollista kardaania :/