Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: supersepe - 17.11.2013, 16:00:12
-
nyt olisi vihdoin menossa homma kasaan päin ja uusilla osilla toki. Nyt vaan tulee sellainen juttu vastaan , että kiristin rullan osoitinkärki ei menekkään sinne 2mm yli kuten pitäisi, vaan on laittajan mukaan jo lähes heti piukilla. Mittailin rullan halkaisijan ja numerokin oli vanhaan verraten sama ja sitten remmistä ja vesipumpusta laskin hampaat ja samat kuin vanhassa. Ainut mitä olen muuttanut eli korjannut, niin jouduin laittamaan siihen peltiin sellaisen uuden tiitin, joka pitää kiristinrullan hahloa paikallaan. Aika hyvä siitä tuli mutta tulikohan liian iso halkaisijaltaan. Muistaakseni 4mm ruuvi ja siihen sellainen "rivetti" eli jenkallinen niitti, mutta voiko tuosta homma olla kiinni, enpä tiedä ja neuvoja kaivataan. :(
-
Mistä autosta kysymys?
E: ahaa, vissiinkin tdi:stä. Nuo tiiti ja rivetti sen paljasti.
-
sori, totta tosiaan , niin tohkeissani kertoilin juttua. kyse tosiaan V 70 TDI vm 98
-
Kiristyssuunta täytyy olla sellainen, että se hahlo-osa alkaa nousemaan ylöspäin, jos vääntää toiseen suuntaan, niin se hahlon yläosa ottaa kohta kiinni siihen tappiin.
-
Kiristyssuunta täytyy olla sellainen, että se hahlo-osa alkaa nousemaan ylöspäin, jos vääntää toiseen suuntaan, niin se hahlon yläosa ottaa kohta kiinni siihen tappiin.
Näin siinä kyllä tapahtuikin. Ehkä se tappi oli sitten jo lähes siellä hahlon yläosassa heti alkuunsa ja ei sitä kait sinne 2mm yli olisi saanut järkevästi, puhumattakaan että jos menee yli, niin pitää ohjeiden mukaan ottaa kiristys uusiksi. En nyt sitten tiedä vaikuttiko se minun omatekema tappi tähän jotenkin huonontavasti. Se omatekele tappi on ainut oikeastaan mikä poikkee tässä, muut ovat kuten jo kerroin samoissa mitoissa.