Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Jarppa - 22.11.2013, 13:35:43

Otsikko: S80 penkkien välisen konsolin pikkukotelo
Kirjoitti: Jarppa - 22.11.2013, 13:35:43
Etupenkkien välisessä konsolissa olevan pikkukotelon kannen lukitus lopetti toiminnan. Onko havaintoa, mikä sen lukitsee ? Kun kotelon ottaa irti, niin sen oikealla sivulla on jokin systeemi, mutta eipä hahmotu mikä kannen lukitsee kiinni. Muutenhan se on aina auki jousivoimalla.
Otsikko: Vs: S80 penkkien välisen konsolin pikkukotelo
Kirjoitti: mihir - 07.02.2014, 19:26:03
Siinä on pari pienenpientä kynttä, jotka ottavat kiinni kannessa olevaan tappiin. Multa oli toinen katkennut, joten ei toiminut. Uusi mukiteline olisi maksanut Volvolla  yli kuusikymppiä, en ostanut. Sitä pientä kynsimekanismia ei tietenkään saa pelkästään.

Korjasin sen kahdella pienellä magneetilla. Toisen pikaliimasin kanteen ja toisen runkoon vastaavaan kohtaan. Ekalla kerralla vaan tuli magneetit siten että hylkivät toisiaan, heh. Toisella liimauskerralla jo vetivät toisiaan. Ainut huono puoli on, että enää ei kansi avaudu painamalla, vaan pitää kynnellä vetää ylöspäin. Pieni haitta siihen nähden, että kansi pysyy alhaalla.