Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: smoosmoo - 02.12.2013, 21:40:15
-
Eli ongelma lähti tänään siitä kun yritin käynnistää autoa. Oli ollut roikassa n. 40 min. Yritti vaivalloisesti lähteä käyntiin tuloksetta. Auton sisälle tuli "palaneen" haju, aivan kuin joku olisi kärähtänyt. Sammutin sitten auton ja kävin konepellin alta katsomassa josko sielä näkyisi jotakin, mutta kaikki näytti olevan ok. Tämän jälkeen kun yritin käynnistää tuli Käynnistyksenesto päälle. Käytin akkua irti vähän aikaan ja kytkin takaisin. Käynnistyksenesto katosi, mutta nyt vilkuttaa "Vika moottorin elektroniikkajärjestelmässä" - valoa.
Kun nyt yrittää startata autoa, syttyy ABS, Käsijarru, Öljynpaine, Jarru, Akku ja sitten tämä elektronijärjestelmä valot. Ja kun yrittää käynnistää niin valot vain rupeavat välkkymään. Mistä tässä nyt on kyse? Onko se käynnistyksenesto? Eli pitääkö käydä Volvolla koodaamassa avain, vai onko sitten jossain päin elektroniikkajärjestelmää vikaa? Ja mistähän moinen voisi tulla.
-
nyt käy niin kun käynnistää auton, niin välillä syttyy vika valo ja välillä käynnistyksenesto, välillä ei kumpikaan mutta silti kun koittaa käynnistää autoa niin valot vain vilkkuvat? MITÄ IHMETTÄ? >:(
-
Kuulostaa siltä, että akku olisi tullut tiensä päähän! Tai sitten huono liitos akun kaapeleissa...