Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Tuunaus ja Autohifi => Autohifi => Aiheen aloitti: voleksi d5 - 02.04.2011, 21:47:08
-
Pitäs saada 01 s60 soitin jolla vois kuunnella mp3/usb. Myykö joku johtosarjaa jolla sais suoraan org soittimen liittimestä iso liittimeksi? Vissiin pitää se lokero hommata tuohon soittimen alle että tulee kolo täyteen, mistä halvimmalla? Tuossa sivulla oleva mukiteline vissiin voi jäädä tuohon? Toimiihan se uus soitin sitten ilman mitään piuhan päässä käyttöjä?
-
Tuolta tilasin itelle kaiken tarpeellisen ja homma pelaa. toimittavatki viikossa ovelle
http://shop.ebay.co.uk/liquidice-2008/m.html?_nkw=volvo+s60&_sacat=0&_odkw=&_osacat=0&_trksid=p3911.c0.m270.l1313
-
Terve,
Tarvitset alkuperäisen soittimen paikalle 1-din tai 2-din sovittimen (kehyksen) riippuen minkälaista soitinta olet asentamassa. 1-din kehys löytyy esim. motonetistä. 2-din:ä voi kysellä vaikka Volvolta.
Lisäksi tarvitset johtoadapterin Volvo-ISO sekä antenniadapterin. Antenniadapterilla ja tarvikesoittimella ei yleensä saa käyttöön kuin toisen alkuperäisistä antenneista, mutta on ainakin minulla riittänyt. Itse hankin johto- ja antenniadapterit autoviihde.com:lta
Soittimen vaihdon jälkeen ei tarvitse käyttää johtojen päässä, kunhan vain noudattaa normaalia varovaisuutta. (Ei esim. käytä virtoja päällä, kun jotkut liittimet ovat irrallaan.)
-
Kiitoksia vain...Eiköhän se ala kohta vaihtumaan...Ilmeisesti aletaan purkamaan tuosta vaihdekepin ympärysmuovista? (automaatti). Mitä lie ollu 1din kehikolla hintaa mätänetissä?
-
osaako kukaan sanoa onko mahdollista pitää toiminnassa rattinapit, jos radion menee vaihtamaan? Toimiiko radio noin vaan, eikös autoissa ole vahvistimet ym?
-
Vastataan nyt tähän viestiin vaikka vähän aikaa on jo jutun vikoista viestesitä. Itsellä -01 S80, ja vaihdoin HU-601 tuohon HU-801 malliin.
Irroitukseen löytyy ihan hyviä ohjeita netistä:
http://www.carstereohelp.com/stereoremovalVolvoS80.htm
http://www.volvoxc.com/resources/how-to/pdf/xc_center_console_removal.pdf
Itse hain kanssa vaihtoehdoksi jotain ei orkkis radiota, mutta en löytynyt mielestäni yhtään jossa ratin napit olisi voinut pitää toiminnassa.
Itse löysin sitten myöhemmin ebaysta IMIVin tekemään adapterin iPOD yms laitteille, jonka ostin ja latioin paikalleen. Joten nyt sitten toimii MP3 iPOD kautta.
http://www.imiv.ca/cms/
Riippuu mikä radio malli sinulla "oli" autossasi, toisissa on vahvari itsessään, toisisssa kuten HU-801 se on erillinen ja tulee repsikan penkin alle. Itse ostin tuon kanssa ebaysta ja asennutin.
Muitakin vaihtoehtoja kyllä löytyy, kuten vaikka jotain tuommoista:
http://cgi.ebay.de/USB-SD-AUX-MP3-Adapter-CD-Wechsler-VOLVO-8-pin-Digital-/170636608349?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoradios&hash=item27babc035d
-
Itsellä -01 S80
Irroitukseen löytyy ihan hyviä ohjeita netistä:
http://www.carstereohelp.com/stereoremovalVolvoS80.htm
S60 & V70 eroavat hieman tuosta kasikympistä, ensin irrotetaan se kynäteline (tms. pikkuhärpäke sieltä "alakulmasta"), sen alta
paljastuu ruuvit.
JL