Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: TOK - 16.12.2013, 18:21:30
-
Vehje siis V70, -00 Classic, 2.4 20V bensavapari. Ajettu 250 tkm.
Käy tyhjäkäyntiä esim. suoraan startista ihan ok kylmänä ja kuumana. Ja vetää kaasulla kuin uusi sen verran kuin tuo 140hv nyt menee. Mutta jos pudottaa kierroksilta tyhjäkäynnille, esim. liikennevaloja lähestyttäessä painaa kytkimen pohjaan, niin tyhjäkäynti niiaa hyvin alas ja toisinaan motti sammuukin, tai jos hyvin käy laskee vain noin 600 rpm:ään ja nousee normaaliin noin 900 rpm jossa se sitten pysyy ok.
Ongelmaa voi kiertää silleen että hidastaa vaihteella niin pitkälle että kierrokset ovat tyhjäkäynnin tasossa, ja painaa kytkintä vasta sitten. Silloin ei kierrokset notkahda.
Eli vaikuttaisi että tyhjäkäynnin säätö on hiukan hidas, se ei ehdi ottaa koppia laskevista kierroksista ennenkuin motti jo sammuu.
Auttaako tämmöseen kaasuläpän putsaus? Erillistä tyhjäkäyntiventtiiliä ei kai enää ole kun on sähköinen kaasuläppä? Vai onko?
-
-
-
Itelle ilmesty kans s80 juuri ennen myyntiä samanlainen ominaisuus :idiot2: Ei antanut mitään vikakoodia ainakaan, eli jotain olisi varmaan pitänyt putsata, mutta mitä :idiot2:
-
Kiitos kommenteista. Niinhän tuosta magnetimarellin keksinnöstä tosiaan sanotaan että putsaus on hetken hupi... En vaan muistanut että olisin kuullut tämmösestä käytöksestä aiemmin.
Täytyy mennä vaihteella risteyksiin jatkossa. Ja ehkä kokeillaan tuota putsausta jossain välissä.
-
Kiitos kommenteista. Niinhän tuosta magnetimarellin keksinnöstä tosiaan sanotaan että putsaus on hetken hupi... En vaan muistanut että olisin kuullut tämmösestä käytöksestä aiemmin.
Täytyy mennä vaihteella risteyksiin jatkossa. Ja ehkä kokeillaan tuota putsausta jossain välissä.
Kyllä tuo huono tyhjäkäynti pikaisen foorumiselailun perusteella sopii ETM-oireisiin, tosin aika yleistä kai olisi vikavalon syttyminen myös.
Tästä teemasta löytyy näköjään ihan älyttömästi materiaalia foorumilta, joten jos on ylimääräistä aikaa niin materiaalista ei ainakaan tule pulaa. :)
-
-
-
Tässä potilaassa on kerran syttynyt ETS-valo yli 10 vuotta sitten. Auto oli silloin sangen uusi (olikohan parisenkymmentä tuhatta km) ja mitään havaittavaa poikkeamaa toiminnassa ei ollut ennen valoa eikä sen syttymisen jälkeen. Kävi huoltosopparin piikkiin merkkiliikkeessä (takuukinhan tuon olisi vielä kattanut) eikä siitä sen enempää kuulunut mistä valo johtui tai mitä tehtiin.
-
kyllä jos meinaa valoihin tukehtua niin luulis kohta ets valon syttyvän.
omassa teki samaa ja vähän ajan päästä tuli valokin.
aluksihan tyhjäkäynti vähän seilaa tomaatilla oli pakko valoissa vaihtaa vapaalle.
-
-
-
Oli täsmälleen samat oireet. Putsattiin kaasuläppäkotelo, ja tilanne korjaantui täydellisesti: ei minkäänlaista tyhjäkäynnin nyökkimistä ja veto pienillä kierroksilla palasi ennalleen. Mahdotontahan on sanoa, onko kyseessä vain tekohengitys, mutta ainakin nyt auto pelaa hienosti.
-
Oli täsmälleen samat oireet. Putsattiin kaasuläppäkotelo, ja tilanne korjaantui täydellisesti: ei minkäänlaista tyhjäkäynnin nyökkimistä ja veto pienillä kierroksilla palasi ennalleen. Mahdotontahan on sanoa, onko kyseessä vain tekohengitys, mutta ainakin nyt auto pelaa hienosti.
Tuopa olikin hyvä uutinen! Voisin kokeilla itsekin tuota putsausta. Osaako joku sanoa tarviiko siihen jotain tarviketta, tiivistettä tms jos sen irrottaa putsausta varten? Tietää käydä hakemassa ennen työn aloitusta.
-
Tavallisilla työkaluilla pärjää, tiiviste ehkä hyvä vaihtaa, maksaa Volvolla vitosen. Bräkleeniä putsaukseen, helppo homma.
-
Hmm. Kaasuläppä on kourassa mutta ei taida kotikonstein päästä käsiksi sinne sähkömekanismiin? Itse läppä kanavassaan on melkein kiiltävän puhdas, sitä hinkkaamalla tuskin toiminta kummenee.
EDIT: Kylläpäs kummeni! Nyt on kuin uusi. Eli kaasuläpän ympäristössä oli mustaa nokea lähinnä väriksi, ei mitään paksua kerrostumaa. Bräkleenillä ja rätillä putsasin putipuhtaaksi läpän ympäristön ja nyt ei todellakaan laahaa tyhjäkäynti.
Kiitos tapio.leppa, ja mainittakoon myös offlinena opastanut j_tapio :)
-
Kiitos kiitoksista, hyvä että taas pelittää !
-
Joo itseänikin ihmetytti kuinka pieni määrä lika vaikuttaa tohon.
Nykyään kerran vuodessa putsaus jonkun muun huoltokäynnin yhteydessä.
Tuntuisi että kylmällä toi niiaaminen on pahempaa.
-
-