Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: sibi - 18.12.2013, 14:46:58
-
Nyt on taas uutta kytkintä ja kaksoismassaa vollessa paikallaan ja kelpaa ajella. Kallistahan tuo jatkuva remppaaminen on mutta minkäs teet. Aika lyhyt ikäisiä osia on ku huoltokirjan mukaan 150tkm tienoilla vaihdettu edellisen kerran ja nyt taas meni vaihtoon massapyörä (287tkm). Tiedä sitten mitä hiluja sinne on edellisellä kerralla laitettu. :o
1400 € euron lovi tuli kaikkineen lompakkoon. Itse hankin osat ja työn teetätin pajalla. Tässä siis meni vaihtoon koko kytkinpaketti, kaksoismassa, kampiakselin stefa sekä öljyt sun muut.
Muutamasta korjaamosta otin tarjoukset ja 1800-2200€ välillä oli osineen päivineen.
Onko muilla mennyt kytkimiä tai kaksoismassapyöriä S40 tai V50 volleista vastaavilla kilsoilla tai kenties pienemmilläkin?
-
174tkm mittarissa eikä ole tehty vielä mitään..
-
Kohta 300tkm mittarissa ja alkuperäisillä mennään...
-
Yleensä vika löytyy ratin ja penkin välistä, ajellaan liian isolla vaihteella tai lähdetään kakkosella. ??? ???
-
Noin 280tkm mittarissa ja alkuperäisillä osilla mennään, koneesta otettu lastulla noin 180hv, tosin on jo vauhtis ja kytkin varattuna valmiina kunhan hajoavat, sitä odotellessa..
-
jalka pois kytkimeltä ajon aikana niin alkaa osat kestää..