Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: D5252T - 04.04.2011, 23:03:45
-
Ajoin isoon 50 m halkaisijaltaan ja ehkä oven alareunnaan syvyydeltään olevaan lätäkköön ja n. tunti sen jälkeen alkoi vikakoodi palamaan ja sen jälkeen ECUN sulake paloi.
Poltti sulakeita, niin pitkään, että loppuivat ja lopuksi piti hinata auto talliin.
Pikaisesti katsoin johtoja ja liittimiä läpi. Jäähdytysnesteen lämpötilanaturin liitin oli täynnä vettä - anturi sijaitsee siis korkealla, lähes moottorin yläreunassa - liitin ei ole itsestään tyhjentyvä. Kuivasin liittimen
Vikakoodeja oli päällä useita: kierroslukuanturi, polttoaineen katkaisusolenoidi, ruiskutusenakko.
Ennen tuota lätäkköä on joskus palanut ECUn sulake satunnaisesti.
Polttoaineen katkaisusolenoidista on tullut virheitä jonkun aikaa ja saman tuosta ruiskutusennakosta. Nämähän ovat samassa 3 napaisessa liittimessä ruiskutuspumpun etureunassa.
Millonkahan tuolla taas uskaltaa lähteä taipaleelle? Onko joku korjannut näitä johtosarjoja Volvoon tai etsinyt vikoja? Johtosarjan vaihto on ilmeisesti aika vaikeaa?